Ma már többféle diéta közül választhat az, aki egészségesebben szeretne élni. Gyakran már a fogalmak is összemosódnak, ahogy történt ez a vegetarianizmus és veganizmus esetében is. A két szó közös gyökerekből táplálkozik, ám jelentésük háttere mára teljesen különvált.
A vegetarianizmus olyan húsmentes étkezést jelent, ahol javarészt növényi eredetű élelmiszert fogyasztanak. Sokan erre nem pusztán csak diétaként, vagy átmeneti időszakként tekintenek, hanem életmódként tartják számon – a testi-lelki felüdülés eléréséhez nélkülözhetetlennek tartják. Magának a vegetarianizmusnak többféle fajtája létezik, amelyek hagynak némi utat az állati eredetű ételek felé, a legtöbben csupán a húst zárják ki, a halak és más állati eredetű termékek, mint a tej, tojás, tejföl, túró mind szerepelhet az étrendben.
A veganizmus követői azonban minden állati eredetű terméket, valamint az állatokon tesztelt termékeket is elítélik és mellőzik, elzárkóznak a fogyasztásuktól és a használatuktól. Ezek lehetnek élelmiszeripari, kozmetikai vagy textiltermékek (ruhák, kárpitok, fotelek). Állati terméknek minősül minden állatból származó anyag, illetve az olyan általánosan használt állati termékek is, amelyek állati eredete sokaknak kevésbé ismert, például ilyen a méhviasz, a csontszén, a csontporcelán, a kármin, a kazein, a zselatin, a halenyv, a lanolin, a disznózsír.
A „vegán" kifejezés 1944-ben született meg (Donald Watson, a brit Vegán Társaság társalapítója alkotta meg) és alakult meg a „The Vegan Society" vegán közösség, aminek a célja az elejétől kezdve az volt, hogy nem kizárólag a diéta, hanem a filozófia és életmód követőit is egy csoportba rendezze. Annak, hogy valaki a vegán életmódot választja több oka is lehet. Van, aki egészségügyi megfontolásból mond le a húsokról, van, aki környezetvédelmi szempontokat vesz figyelembe, hiszen a növényi ételeknek jelentősen alacsonyabb az ökológiai lábnyoma, mint a húsnak, tejtermékeknek és tojásnak. Ez következményekkel jár az üvegházhatásúgáz-kibocsátásokra, a vízhasználatra és a Földön élő különböző biológiai létformák (mikroorganizmusok, növények, gombák, állatok) összességére is.
Forrás: Agroinform.hu