Az országos tisztifőorvos ismertette, hogy az elmúlt 24 órában csak 39 új esetet regisztráltak és így több napja jelentősen csökken az új fertőzöttek száma. Szólt arról is, hogy 10 állampolgár hunyt el. A gyógyultak száma már átlépte a 800 főt - hangoztatta.
Müller Cecília kiemelte: 968 embert ápolnak jelenleg kórházban a koronavírus-fertőzés miatt. Az aktív fertőzöttek legnagyobb aránya továbbra is Budapest és Pest megyéből származik. Hozzátette: bizakodásra ad okot, hogy folyamatosan csökken az új esetek száma, így a korábbi számítások beigazolódni látszanak. Úgy tűnik, megindult a fertőzések számának a csökkenése - emelte ki.
A hatóságok minden strandot és fürdőhelyet megvizsgálnak majd
Müller Cecília a strandokról azt mondta, hogy hatósági vizsgálat indul majd a helyszíneken. Minden fürdővizet meg fognak vizsgálni, így általános képet kapnak. Továbbá meg fogják vizsgálni a tavakat és folyóvizeket is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a strandokon és fürdőkben is megfelelő távolságot kell tartani, hogy minimálisra csökkenjen az esetleges fertőzés kockázata. A fürdők számára figyelembe kell venni, hogy mennyi az egyidejű terhelhetőség. Hozzátette: egy főre legalább négy négyzetméternyi vízfelületnek kell jutnia.
Müller Cecília arról is beszélt, hogy sokkal nagyobb figyelemnek kell összpontosulnia a kiszolgáló helyiségekre, amelyek az esetek többségében bent vannak. A benti medencék egyelőre nem használhatóak - hangoztatta. A belépést szolgáló karórákat fertőtleníteni kell, továbbá óránként kell takarítani a zuhanyzókat, mellékhelységeket, öltözőket - tette hozzá.
– Beteg ember ne menjen se fürdőbe, se strandra – hangsúlyozta, majd hozzátette: a higiéniés szabályokat mindenki vegye sokkal szigorúbban, mint azt korábban tette.
Felhívta a fenntartók figyelmét arra, hogy a korábbiakhoz képest sokkal nagyobb koncentrációban fertőtlenítsenek. Zárásként azt mondta a tisztifőorvos, hogy a szaunákat, és a gőzfürdőket csak akkor nyitják majd ki, ha a beltéri medencéket is megnyitják.
Így léphetnek be Magyarország területére a mezőgazdasági idénymunkások
Kiss Róbert elmondta, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezése alapján kidolgozták és mától hatályba is lépett az a kormányrendelet, amely biztosítja a mezőgazdasági idénymunkások alkalmazását.
Mint mondta: az országba érkezők Záhonynál (magyar-ukrán határszakasz) és Nagylaknál (magyar-román határszakasz) léphetnek be a határon, de előtte értesítést kell küldeniük szándékukról. Hozzátette: csak az léphet be Magyarországra, akinél nem merül fel a koronavírus gyanúja. Arról is beszélt, hogy az országból történő kilépést is be kell jelentenie a munkáltatónak 48 órával korábban. Ismertette, hogy mindezek a szabályok a rendőrség honlapján elérhetőek.
Kiss Róbert tájékoztatott, hogy a kórházparancsnokok megkezdték az intézményparancsnoki munkát a 200 főnél népesebb intézményekben.
Hozzátette: a hatóságok újabb 70 kórházba szállítottak védőeszközöket.