Mit tehetnék érted? – szeptember 10-e az öngyilkosság-megelőzés világnapja

2024. szeptember 10. 09:29 | Kovács Andrea

Az öngyilkosság-megelőzés világnapján 2003 óta világszerte figyelemfelkeltő rendezvényeket szerveznek annak érdekében, hogy mindenkihez eljusson az üzenet: az öngyilkosság megelőzhető megfelelő odafigyeléssel és hatékony kommunikációval.

A Békéscsabai S. O. S. Telefonos Lelki Elsősegély Szolgálat 35. születésnapján a dr. Baly Hermina Mentálhigiénés Alapítvánnyal együttműködésben tartott gyertyagyújtásos megemlékezést a városháza előtti téren.

A világon 40 másodpercenként meghal valaki öngyilkosságban, ez a szám pedig évente több, mint ahányan gyilkosság, háború vagy természeti katasztrófa áldozatai lesznek. Hazánkban az öngyilkosság a nyolcadik leggyakoribb halálok, évente mintegy 40-50 ezer öngyilkossági kísérlet történik, mégis tíz önmaga ellen forduló emberből csupán nyolc beszél a szándékáról. Épp ezért égetően fontos, hogy támogassuk egymást, és beszéljünk az érzéseinkről. 

 

 

2003. szeptember10-én Stockholmban indították útjára az első öngyilkosság-megelőzési világnapot, a világszintű problémára való figyelem felkeltésének és a prevenció fontosságára jelölték ki a napot. 2016-ban a Nemzetközi Öngyilkosság Megelőzési Szövetség, az IASP, partnereivel együtt univerzális öngyilkosság-megelőzést tudatosító szalagot dobott piacra, abban a reményben, hogy világszerte felismerhetővé válik. A sárga és a narancs volt a két domináns szín, amely kiemelkedett, ezért a szalagot ezekből a színekből állították össze. A két tónusú szalag a gyertyaláng fényét jelzi, amely jól illeszkedik az IASP „Gyújts gyertyát” kampányához. 

Ilyen szalagokat ruhájukat tűzve gyújtottak mécseseket a Békéscsabai S.O.S Telefonos Lelkisegély Szolgálat és a dr. Baly Hermina Alapítvány önkéntensei szeptember 5-én a városháza előtti téren. A gyertyákból kirakott 116-123-as szám a telefonos szolgálat hívószámát szimbolizálta, amelyen keresztül a krízisben lévő emberek a nap 24 órájában ingyenesen tudnak segítséget kérni. 

 

 

– Ez a nap mindazoknak az embereknek szól, akik azért szenvednek, mert a legrosszabb emberi tragédia túl közel történt hozzájuk. Fontos azoknak is, akik az öngyilkosság elkerülésének szentelték, szentelik életüket, és hozzájárulnak ahhoz, hogy világszerte felhívják a figyelmet az öngyilkosságokra, a nyitottság, a megértés és a támogatás fontosságára. Minden beszélgetés, legyen bármilyen kicsi is, egy támogatóbb és megértőbb társadalmat épít. Együtt változtathatunk és előtérbe helyezhetjük az öngyilkosság-megelőzést, biztosítva, hogy mindenki megkapja a szükséges segítséget! Az öngyilkosság fontos probléma és senki sem védett ellene – emelte ki dr. Udvardi László, a Békéscsabai S.O.S Telefonos Lelkisegély Szolgálat szakmai vezetője.

 

 

Az öngyilkosság-megelőzés világnapja alkalmából rendezett megemlékezés végén a résztvevők Bródy János dalát énekelték el közösen.

 

Galéria

További programok »

Itthon

A város méltó emléket szeretne állítani Suhajda Szilárdnak

Szarvas Péter, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere a legutóbbi sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy a város szeretne méltó emléket állítani Suhajda Szilárdnak. A békéscsabai születésű hegymászó tavaly májusban tűnt el, a Mount Everest csúcsának közelében.
10:14
FEL