A méhek és a méhészet döntő szerepet játszik a mindennapi életben – mondta el Bácsmegi Gábor, a múzeum igazgatóhelyettese ünnepi köszöntőjében. Kiemelte: A Békés megyei Dobozról már 1138-ban 60 méhkasról írt oklevelében II. Béla király – ez volt az első legkorábbi említés.
A kiállításon megtekinthető egy kisfilm is, amely a méhek porzásáról ad tájékoztatást, illetve a méhészettel kapcsolatos tárgyak, felszerelések is bemutatásra kerülnek. A szervezők a gyermekeket sem hagyják figyelmen kívül, hiszen rövid kvízzel, olvasnivalóval, elrejtett játékokkal várják őket.
Váncsa Klára, a Munkácsy Mihály Múzeum természettudományos muzeológusa, a kiállítás egyik kurátora elmondta: a vándorkiállítás a méhekről a méhészetről, illetve a beporzó rovarokról szól. A Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum alapkiállítása ez, kiegészítve a saját anyagaikkal, valamint a Békés Megyei Méhészeti Egyesület segítségével.
A megyében jelenleg 6 méhészeti egyesület működik, megközelítőleg 950 méhésszel. Körülbelül húszezer méhfajta él hazánkban, ezek közül nem mind honos itt, a Kárpát-medencében.
A tárlat április 24-ig, Szent György napjáig tekinthető meg a múzeum Rell Lajos termében. Az intézmény munkatársai ez idő alatt különböző kísérő programokat biztosítanak hozzá, melyek szorosan kapcsolódnak a méhek munkájához és a méhészeti hivatáshoz.