Gyulán kell a legtöbbet fizetni
A megye második legnépesebb településén évek óta többe kerülnek az ingatlanok, mint a megyeszékhelyen. Négyzetméterenként ez a különbség általában 10 és 70 ezer forint között is mozoghat, amely egy 80 m2-es kertes ház esetében már 800 ezer - 5,6 millió forinttal magasabb alku előtti árat jelent.
Az Ingatlannet.hu júniusi adatai alapján a Gyulán eladásra meghirdetett családi házakért átlagosan 260 ezer Ft/m2-t kértek, ezzel a megyében a legdrágább városról beszélhetünk. Békéscsabán 221 ezer Ft/m2-es árra, Orosházán pedig 152 ezer Ft/m2-es átlagos kínálati árra számíthatunk.
Mennyit változtak az árak év eleje óta?
A legnagyobb mértékben a mezőhegyesi, a mezőberényi, illetve a szarvasi családi házak árai változtak 2021 januárja óta. Rendre 29%-os, 13,4%-os, valamint 13%-os drágulásról van szó. Szarvason júniusban négyzetméterenként 141 ezer forintért hirdették a használt házakat, így az általunk vizsgált települések közül a negyedik legdrágább. Tavasszal ez az átlagos kínálati ár 100 ezer Ft/m2 alá esett, ugyanakkor ez az árcsökkenés nem bizonyult tartósnak.
Mezőberényben a 90 ezer Ft/m2 körüli átlagos ár az elmúlt fél évben átlagosan 100 ezer Ft/m2-re emelkedett, a mezőhegyesi ingatlanokat pedig 6 hónap elteltével átlagosan 25 ezer forinttal magasabb átlagos négyzetméter áron kínálják.
Árcsökkenéssel is találkozhattunk
Battonyán jelentősen olcsóbban juthat családi házhoz az, aki év eleje helyett a nyárra halasztotta az ingatlan vásárlását. Négyzetméterenként 17,5 ezer forinttal csekélyebb összeget kérnek ugyanis a kertes házakért most, mint januárban. A battonyai kínálatot 64 ezer Ft/m2-es átlagos ár jellemzi, ezzel a legolcsóbb vizsgált település a megyében.
Battonyát 71,5 ezer Ft/m2-es árszínvonalával Sarkad, majd pedig 98 ezer forintos négyzetméter árával Szeghalom követi. Utóbbi településeken rendre 2,7, illetve 6%-kal csökkentek az alku előtti árak az utóbbi hat hónap leforgása alatt.
Így változtak az árak a megyében
Ami a Békés megyében átlagosan jellemző árakat illeti, a családi házakat 130 ezer Ft/m2-es ár, míg a téglaépítésű lakásokat 270 ezer Ft/m2-es ár mellett hirdették meg. Láthatjuk tehát, hogy a kertes házak esetében a megyei átlagos ár jóval elmarad a legdrágábbak közé tartozó Békéscsabáétól, ugyanakkor a téglalakások között a megyeszékhelyével csaknem azonos áron kínálják azokat. A tavalyi évben a téglalakások árának növekedési üteme lelassult, sőt, Békés megyében árcsökkenésről is lehetett beszélni. A tavaly májust követő csaknem egy éves csökkenés vagy stagnálás után azonban a lakások ára idén május óta újból nő.
Ezekben a városokban 300 ezer forint felett az átlagos négyzetméterár
A téglalakások kínálatát vizsgálva megállapíthatjuk, hogy júniusi adatok tanúsága szerint a családi házak körében legborsosabb árszínvonallal rendelkező Gyulán olcsóbban vásárolhatunk ingatlant, mint Szarvason. Négyzetméterenként átlagosan pár ezer forintos különbséggel számolhatunk: a gyulai lakásokat 302, míg a kákafoki holtágnál fekvő városban meghirdetett ingatlanokat 306 ezer forintért kínálják.
Békéscsabán 273 ezer Ft/m2-es átlagos ár jellemző a téglalakásokra, amely csaknem 10%-os áremelkedést jelent januárhoz viszonyítva. A legnagyobb arányú drágulás azonban nem a megyeszékhelyen, hanem – ahogyan a családi házak esetében is – Mezőhegyesen volt tapasztalható. Egyharmadával, azaz négyzetméterenként 17 ezer forinttal drágábban lehetett júniusban téglalakáshoz jutni, januárhoz viszonyítva. 70,5 ezer Ft/m2-es árszínvonalával azonban a kisváros továbbra is a legolcsóbbnak számít, legalábbis ami az általunk vizsgált településeket illeti.