Megyeri-Horváth Gábor művészetét ismerte meg a Lencsési Nyugdíjas Klub

2024. október 14. 18:05 | Csiffáry Zsuzsanna

A magyar festészet napja kapcsán Megyeri-Horváth Gábor festőművész volt a Lencsési Nyugdíjas Klub meghívott előadója. A művész bemutatta alkotói tematikáját és megosztotta a jelenlévőkkel családja szellemi hagyatékát.

A magyar festészet napját 2002 óta október 18-án ünnepeljük. A jeles nap népszerűsége miatt a rendezvényszervezők, művelődési házak az egész hónap folyamán rendeznek kisebb-nagyobb, a képzőművészethez és a magyar festészethez kapcsolódó eseményeket. A hagyomány szerint októberben emlékezünk meg Szent Lukácsról, aki nemcsak az orvosok védőszentje, hanem a festők és a festészet patrónusa is. Ennek apropóján hívta meg előadónak a Lencsési Nyugdíjas Klub Megyeri-Horváth Gábort.

A festőművész, pedagógus bemutatkozásában kiemelte, hogy 2002-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, és két évtizede tanít az Evangélikus Gimnáziumban. Megyeri-Horváth Gábor festészeté a családképek-aktfestészet-tájképfestészet hármasára osztotta. A művész a városi témájú festményei mellett, a saját családjának történetét feldolgozó, "Emléktöredékek" című festménysorozatát is elkészítette az elmúlt években, melyből nemrég kiállítás nyílt a Munkácsy Mihály Múzeumban és a Jaminai Közösségi Házban egyaránt. 

Gyermekkoromat Mezőmegyeren és Békéscsabán töltöttem, tizennégy évesen elkerültem Békéscsabáról. Szegeden, majd Budapesten tanultam és 2006-ban hazaköltöztem véglegesen. A honvágyam nagyon erős volt, hiányzott a békéscsabai legkör, pedig egész Európát bejárhattam korábban. A hozott anyagomban a családképek meghatározóak, mert mindig is foglalkoztatott az a kérdés, hogy kik az őseim, honna jövök, hova tartok  mondta. 

A családjáról szóló témakört egészen az apai és az anyai dédapjáig vezette vissza. Mint mondta dédszülei és nagyszülei nagyon nehéz körülményeken mentek keresztül, ennek ellenére komoly egzisztenciát építettek fel. Két dolgot tanult tőlük: ne panaszkodjon, legyen hálás. Illetve a "tanulni, tanulni, tanulni, hogy több legyél". 

A figurális festészet mellett tettem hitet, mert az ember ábrázolni akaró szándékát vallom. Elfogadom, hogy Isten tökéletesen alkotta meg ezt a világot, ehhez hozzátenni nem lehet, de észrevenni, megfigyelni csodáit igenis kell, ez a feladatom, ahogyan a kutatóorvosok, fizikusok ugyanezt teszik mikro- és globális szinten olvasható Megyeri-Horváth Gábor művészeti hitvallása a hivatalos alkotói oldalán. 

További programok »

FEL