Elindult az érdemi munka a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban, azaz a TOP-ban. A Békés Megyei Önkormányzat csütörtökön információs napra várta a megye településeinek vezetőit, illetve azokat a szakembereket, akik a projektek folyamataiban vesznek majd részt. Múlt héten 10 pályázati felhívás jelent meg, Békésben első körben 18,2 milliárd forint hívható le.
Az első olyan nagyszabású egyeztetésére hívta a Békés Megyei Önkormányzat a megye településeinek vezetőit és településfejlesztési szakembereit csütörtökön Békéscsabára, a Gyulai úti irodaházba, ahol a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programról folytattak párbeszédet. Amint a köszöntő beszédekben is elhangzott: a munka mostantól indul el, a megye önkormányzata az Európai uniós támogatásokra pályázó településeket segíti majd.
Vígh Ilonától, Biharugra polgármesterétől megtudtuk, hogy a Békés megye északkeleti részén található településen több fejlesztéssel is kalkulálnak a következő években.
- Nagyon örülünk a mai napnak, mert vélhetően elkezdődik a gyakorlati munka. A munkatársainkkal már felkészültünk a pályázatokra, számtalan területen szeretnénk pályázni: műemlék felújításra, kastélyfelújításra, de környezetvédelmi célú beruházásokat is szeretnénk – mondta Vígh Ilona.
A megyei önkormányzat korábban már elfogadta többek között a pályázatok szempontrendszerét és a fejlesztési kereteket. Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke azt mondta: felelősséget vállalnak a pályázatok betartására. A hosszú távú cél az, hogy Békés az első öt legtöbbet fejlesztő megye közé kerüljön.
- 47 település együttműködési megállapodást írt alá a megyei önkormányzattal projektmenedzsmenti feladatok ellátására, elsősorban velük fogunk egyenkénti beszélgetéseket lefolytatni, érdeklődni aziránt, hogy milyen munkafázisban számítanak a mi segítségünkre, de természetesen a többi önkormányzat tekintetében is nyitottak a kapuk – fogalmazott Zalai Mihály.
A Békéscsabán zajlott fórum első részében általános információk hangzottak el, és bemutatkozott a megyei önkormányzat projektmenedzsmenti csoportja. Dr. Horváth Mihály, a megyei önkormányzat aljegyzője megjegyezte: olyan szakmai csapatot állítottak össze, amelynek tagjai a legnagyobb mértékben tudnak a településeknek segíteni.
A szakmai nap a pályázati felhívások ismertetésével folytatódott, majd az illetékesek igyekeztek megválaszolni azokat a kérdéseket, melyek a TOP pályázataival kapcsolatban felmerültek.
Varga Diána