Bár az öreg ház külseje első ránézésre nem sokat változott, azonban az udvaron már annál látványosabb az az új, közösségi tér, amely az idei felújítás része volt. A többfunkciós, fedett terület közepén egy makett áll, amely azt mutatja, hogy egykoron, miképpen nézhetett ki a búza őrlésére szolgáló Molnárház és környezete. Emellett az épületen belül több fontos korszerűsítés is történt.
– Ebbe beletartozott most már a két helyiség a tiszta szoba és az ún. géptérnek a burkolatcseréje, amit ugye használhatóbbá tettünk azzal, hogy hajópadló került ide, azért autentikus, hiszen 100 évvel ezelőtt már volt hajópadló ilyen épületekben, a másik pedig téglaburkolat. Kapott a nádtető egy újabb megerősítő felújítást, valamint lángmentesítést, a szabadkéménybe szikrafogó került, így most már használható lesz a kemence is – részletezte Mácsai Sándor, a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör elnöke.
Az épületet működtető Meseház intézményvezetője szintén örömét fejezte ki a felújítás miatt, hiszen a régi, földborítású padló már nem volt igazán alkalmas rendezvények megtartására. Veres Krisztina mégis a kemence beüzemelésének örült a legjobban.
– A kemence az egy olyan meleget ad, ami egyre ritkábban érezhető, tehát ezek a vastag vályogfalak, ami nyáron nagyon kellemes és télen is, hogyha fel van fűtve, akkor napokig tudja tartani, úgyhogy ez a kemence megint új távlatokat nyit és lehetőségeket nyit meg a számunkra – osztotta meg gondolatait.
Az intézményvezető hozzátette, hogy a tervek szerint a megújult Molnárházat augusztus 20-án ünnepélyes keretek között avathatják majd fel.