A Sportok Háza bejárata előtt rég nem látott ismerősök – Unyatyinszki házaspár (Ónodi Heni edzői) és Csank János (futball mesteredző) – ölelte át egymást. Mintha a 30 éves osztálytalálkozóra érkeztek volna, de az eltelt három évtized alatt csak a mostanira jöttek el először.
Közben a sportcsarnokba egyre-másra érkeztek a sportolók, szakemberek, leendő csillagok, a klasszikus értelemben vett újságírók – akik még a forgófejes írógépen ütötték be az eredményeket stb.
– Régóta várt pillanat a mai, hiszen a békéscsabai sportrajongók hosszú-hosszú évtizede várnak arra, hogy megnyíljon a város sportmúzeuma – mondta Szigeti Csaba. Az önkormányzat oktatási, közművelődési és sportosztályának vezetője köszöntőjében továbbá megemlítette, a város 2017-ben első ízben adta át a Békéscsaba Halhatatlan Sportcsillagai elismerést.
Hozzáfűzte: akkor három kiválóság vált halhatatlanná, hozzájuk azóta további hat sportember csatlakozott. Az átadandó kiállítóhely első tárlata elsősorban e kilenc nagyszerű pályafutásnak állít emléket: a fotóiknak, sportrelikviáknak, érmeiknek, serlegeiknek, személyes tárgyaiknak.
Szarvas Péter, a város első embere elmondása szerint ritkán éljük meg azt a fantasztikus pillanatot, amikor ennyi kiváló békéscsabai sportember egy helyen összetalálkozik.
– Békéscsaba soha nem volt világváros – jegyezte meg –, de az itt élők mindig is szerették a városukat. Szeretik azért is, mert a városban mindig jelen van a tisztesség, az összefogás és a küzdőképesség – ebből fakadóan az élet bármely területén sikereket tudnak felmutatni, és ez különösen a sportra igaz.
Megjegyezte, noha Csaba nem világváros, de mégis nemzetközi szintű sportemberei, sportvezetői vannak, akik nemcsak a településnek, hanem az egész nemzetnek hoznak hírnevet.
Majd Szigeti Csaba felsorolta a korábbi halhatatlanok neveit: Ónodi Henrietta (torna), Palotai Károly (labdarúgás), Gedó György (ökölvívás), Hursán Zsófia (teke), Bökfi János (súlyemelés), Petrovszki Mihály (cselgáncs), Csulik Pálné (kézilabda), Pásztor József (labdarúgás) és Medovarszki János (atlétika).
Azt követően pedig Lukács József (torna mesteredző), Csank János (labdarúgó mesteredző), Tóth Hajnalka (vívás), Urbanikné Rosza Mária és Urbanik Sándor (gyaloglás) letették a kézjegyüket – kvázi beiktatták őket.
Végül Szarvas Péter, Lukács József és Szigeti Béla, az ifjúsági és sportbizottság elnöke átvágták a Sportmúzeum bejárata előtt kifeszített nemzeti színű szalagot.
A múzeum megálmodója Szigeti Csaba, aki jó évtizede, szinte a harmadik gyermekeként terelgette elképzelését. A tárlat dizájnja pedig Lenkefi Zoltánnak, a Békéscsabai Napsugár Bábegyüttes igazgatójának nevéhez és szeméhez köthető.
(Azonfelül itt olvasható Papp Ádám kollégám – a sportmúzeum átadását követő, élsportolói fogadásról szóló értekezése.)