Az első világháború előestéjén az osztrák-magyar monarchia hadseregének 101-es gyalogezredéből még csak egy zászlóalj állomásozott Békéscsabán. A hadi mozgósítás értelmében azonban hamarosan 12 ezer katona lepte el a várost, akik augusztus 2-án vonatra szállva indultak meg a keleti frontra, hogy átessenek a tűzkeresztségen. Az alakulat később az oroszok ellen vívott galíciai csatákban és az olasz front Doberdó és Isonzó környéki harcaiban is kitüntette magát. 52 hónap frontszolgálatot teljesített.
– Békéscsabához kötődnek a 101-esek, Békéscsaba pedig a 101-esekhez. Fontos, hogy megemlékezzünk a hőseinkről – nyilatkozta a dr. Ambrus Zoltán nyugalmazott könyvtárigazgató, aki beszédet mondott az emlékműnél.
Az eseményt szervező Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület alelnöke úgy fogalmazott: fontosnak tartják a hagyományok megőrzését és ápolását. Mészáros Zsuzsanna elmondta: egyesületük tagjai évről évre összegyűlnek az egykor csabai állomáshelyű katonai alakulat emlékművénél.
– A 101-es emlékmű a városunk olyan része, amely figyelmet érdemel, hiszen maga az obeliszk is hányatott sorsával azokra a tót fiúkra emlékeztett, aki életüket és vérüket áldozták az első világégés során. Egyesületünk hagyományosan összegyűlik augusztus 2-án, hogy koszorúzással és gyertyagyújtással emlékezzen a nagy háború csabai kötődésű áldozataira – fogalmazott Mészáros Zsuzsanna.
Aki további információkat gyűjtene a 101-es gyalogezred történetéről, a Békés Megyei Könyvtár munkájának köszönhetően megteheti a 101.bmk.hu oldalon.