Maruzsa Zoltán beszélt arról, hogy hétfőtől életbe lép az új, tantermen kívüli, digitális oktatás. Az oktatás új formáival kapcsolatban kiemelte, rengeteg digitális platform áll rendelkezésre, és már elkészült egy módszertani útmutató is, ennek közzététele várhatóan még a mai napon megtörténik.
Mint mondta, törekedni kell arra, hogy mindenki otthonról tanuljon. Maruzsa Zoltán úgy fogalmazott: a tanulók otthoni felügyeletét elsősorban a családok, szomszédok bevonásával kell megoldani. Kérte, hogy a nagyszülőket védjék a családok, hisz ők a legveszélyeztetettebb korosztályhoz tartoznak.
Ahol a gyermekekre végképp nem tud vigyázni senki sem, ott indokolt esetben az iskolákban biztosítanak kiscsoportos felügyeletet, amelyet a tankerületi központok szerveznek meg, de nagyon szeretnék, ha erre a legkevésbé lenne szükség.
A gyermekétkeztetéssel kapcsolatban elmondta, hogy ez önkormányzati feladat. Az iskolai étkezőket nem lehet használni, amíg az iskolák zárva tartanak. Nagy a valószínűsége annak, hogy aki otthon van, az otthon is ebédel, akik pedig kiscsoportban tanulnak, azoknál a helyben legracionálisabb módon kell megoldani az étkeztetést.
Leszögezte: nagyon fontos tudatosítani a tanulókban, hogy ez nem vakáció, ne járjanak össze, ne „bandázzanak”, hanem valóban otthon tanuljanak.
Maruzsa Zoltán beszélt arról is, hogy új típusú kapcsolattartásra lesz szükség az iskolákkal. Elkészült egy módszertani útmutató, ezt mihamarabb közzéteszik, és mivel folyamatosan kapnak informatikai, technikai felajánlásokat, folyamatosan bővül az útmutató is.
Az államtitkár hangsúlyozta, az óvodákról, bölcsődékről az önkormányzatok döntenek, ők azt javasolják, hogy az iskolákhoz hasonlóan, otthon vigyázzanak a a kisebb gyerekekre is, de a kisebb csoportokban történő gyermekfelügyelet szükség esetén itt is működhet majd.
A kollégiumokra kitérve megjegyezte: ahol megoldható maradjanak otthon, ahol pedig nem, ott igyekeznek biztosítani a feltételeket. Megjegyezte azt is, hogy az alapfokú művészetoktatás területén szintén megpróbálják a digitális átállást, a módszertanban erre is kitérnek.
– Ez egy olyan kényszerhelyzet, amelyben lépni kellett. Azt kérem mindenkitől, hogy azt nézze, hogyan lehet ebből a helyzetből a lehető legjobbat kihozni. Kérem a pedagógusokat, szülőket, diákokat, hogy segítsenek ebben. Ez egy komoly kihívás, ugyanakkor egy komoly innovációs potenciál is lehet a pedagógusok számára – fogalmazott Maruzsa Zoltán.
Lakatos Tibor hangsúlyozta, hogy a hat új fertőzött jó általános állapotban van. Felhívta a figyelmet arra is, hogy hétfőtől, csak azok menjenek az ügyfélszolgálatokra, akiknek halaszthatatlan ügyintéznivalójuk van, és ők is csak időpontfoglalással.