(A beszélgetésünkben óriási segítségünkre volt Szlaukó-Fischer Nóra, a Békés Megyei Jelnyelvi Tolmácsszolgálat jelnyelvi tolmácsa.)
– Hány évesen kezdtél el úszni?
– Már négyévesen, de 13 esztendős koromig szinte csak hobbi szinten jártam ki az uszodába. Majd amikor Kozma Zoltántól, az egyik társamtól megtudtam, hogy a siketeknek is rendeznek nemzetközi versenyeket, egyre jobban elkezdtem érdeklődni az úszás iránt. Ámbár eleinte valahogy nem bíztam nagyon magamban, Zoli viszont annál inkább. Majd beajánlott Lázár Olga edzőnél.
– Te voltál az első siket sportoló az egyesületben?
– Igen.
– A legnehezebb úszásnem a pillangó. Miért épp azt választottad?
– Mert már a kezdet kezdetén abban voltam a legsikeresebb.
– Mikor érkeztek az eredmények?
– 19 évesen, egy nemzetközin.
– Már egyből nemzetközin?
– Igen, mert a siketeknek külön nem rendeznek országos versenyt, mert túl kevesen vagyunk. Így együtt indulunk a hallókkal.
– Milyen nemzetközi eredményeid vannak?
– Az első 2017-ben, a törökországi siketlimpián volt: 200 méter pillangón 6. helyezett lettem. Majd a következő esztendőben Lengyelországban szintén 200 méter pillén 4., 100 méteren pillén 6., 400 méter vegyesen 8. És a legutóbb 2021-ben, a lengyelországi Gliwicében rendezett rövidpályás bajnokságon 200 méter pillangón 4., 200 mellen 5. és 50 méter mellen 6.
(Szarvas János trénerrel a Gliwicében rendezett rövidpályás bajnokságon – Forrás: Zsilinszki Orsolya)
– Hogy instruktál Szarvas Jani, az edződ?
– Noha jelelni nem tud, de jól használja a gesztusokat. Ha mutat valamit, akkor tudom, hogy miről van szó. Nem biztos, hogy egy másik siket értené a gesztusait, mert sajátos a kommunikációnk. Persze előfordul az is, hogy tévedünk, de mindig nagyon türelmes.
– Ugyanúgy edzel, mint a többiek: reggel-este?
– Igen, a hallókkal együtt.
– Az amcsi-limcsi gimis filmekben sokszor az a történet, hogy a diákok általában kiközösítik a sérült társaikat; miközben szerintem mindez pedagógusfüggő.
– Igen, ezt már kicsi korban meg kell tanulni, hogy gyerekek nyitottabbak legyenek egymás felé, és hogy miképp tudják kezelni a fogyatékossággal élő osztálytársukat. Én siketként születtem; de talán jobb is. (nevet)
– Meddig szeretnél úszni?
– A májusi siketlimpián mindenképp el szeretnék indulni, hogy utána mi lesz? Majd meglátom.
– Csaknem 200 pillében?
– De, illetve 200 mellen.
***
Az idei siketlimpiát május 1-15. között a brazíliai Caxias do Sulban rendezik meg (az úszás: május 2-9-e között lesz). Ahogy fentebb írtuk, Orsi edzője Szarvas János és Petróczki Zsombor, valamint Zsombos segítője Forgó Luca.
Azonfelül a kondicionáló edzések a Víg Sándor által működtetett Royal Fitness edzőteremben, Szabados Edit tréner segítségével zajlanak. Továbbá a sportoló számára a napi ingyenes étkezést Hajdu Attila, a FEK Étterem és Söröző tulajdonosa biztosítja.