Az emberek többsége nem allergiás a méh- vagy darázscsípésre, de van akinél nagyon veszélyes helyzetet okozhat. Előfordul az is, hogy valakinek a szervezete többszöri csípés után válik érzékennyé a szervezete a méreganyaggal szemben. Ilyenkor a következő csípésnél már sokkal hevesebb reakció, akár anafilaxiás sokk is jelentkezhet, amely egy életveszélyes állapot, a betegnek leesik a vérnyomása és ilyenkor sürgős adrenalin pótlásra van szükség.
– Korábban a Tonogen nevű adrenalin injekciót adtuk a a betegeknek, de újabban lehetőség belövő készülék, Epipen vagy a Anapen injekció használatára is, amelyeket már száz százalékos támogatással lehet feírni azokak a betegeknek, akiknél bizonyítottan súlyos allergiás reakció lépett fel. A készítmények szakorvosi felírásához a Békés Vármegyei Központi Kórháza Aktív Tüdőgyógyászati Osztályán működú asztma ambulanciáján lehet jelentkezni Amennyiben a vizsgálatok azt mutatják, hogy a betegnek magasabb fokozatú allergiás szintje van, hosszútávú megoldást biztosító immunkezelést tudunk biztosítani – mondta el Dr. Sztancsik Zsuzsanna allergológus , klinikai immunológus főorvos,
Karácsonyi István azért jelentkezett az asztma ambulancián, mert a korábban kisebb fájdalommal és bőrpírrel járó darázscsípés után tavaly és az idei évben történt csípések után hirtelen egész testén kiütések keletkeztek, elvesztette eszméletét és kórházba került ahol az infúzió is egy szteroidos kezelés követően elmúltak a tünetei.
– Az ismerőseim azt javasolták, hogy keressek fel szakorovost, aki fel tud írni egy olyan könnyen beadható injekciót, amely azonnali segítséget nyújt ha újra az estre ha megcsípne a darázs és nincs közelben orvosi segítségnyújtás. Azt viszont most tudtam meg, hogy a készítmény beadása után is rövid időn belül orvosi segítséget kell kérni, mert az Epipen a súlyos reakciók kiküszöbölésére alkalmas, a kórházi kezelést nem váltja ki.