Gálaműsorral ünnepelték a magyar kultúra napját Békéscsabán

2023. január 20. 17:23 | Vincze Attila

Gálaműsorral ünnepelte Békéscsaba önkormányzata a magyar kultúra napját pénteken a Munkácsy Mihály Múzeumban. Az eseményen a Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetést ezúttal Bagdi László költő, valamint a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar vehette át.

A rendezvény a szokásoknak megfelelően a Himnusz közös eléneklésével kezdődött el. 1989 óta minden év január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját. 1823-ban ezen a napon fejezte be ugyanis Kölcsey Ferenc a Himnuszt Csekén; az alkotást a Gyulán született Erkel Ferenc zenésítette meg 1844-ben. A folytatásban Bartus Gyula, a Békéscsabai Jókai Színház Jászai Mari-díjas színművésze szavalta el Petőfi Sándor: Hazámban című versét. 

Szarvas Péter polgármester köszöntőjében a díjazottak méltatásán túl felidézte a csabai kulturális intézmények elmúlt évi tevékenységét.

– Békéscsaba városvezetése számára mindig is fontos volt, hogy az igényes kultúra otthonra leljen városunkban. Ehhez megteremtettük a működési és tárgyi feltételeket. Az elmúlt években számtalan nagyszabűsú rendezvénnyel megmutattuk országnak, világnak, hogy értékteremtő munka folyik Békéscsabán. Biztos vagyok benne, hogy a téli kényszerpihenő után tavasztól újra sokszínű kulturális eseményekkel tarkított, izgalmas esztendő vár ránk – emelte ki beszédében a városvezető.

A Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetéseket a megyeszékhely közgyűlése idén Bagdi László költőnek és a Békés Megyei Szimfonikus Zenekarnak ítélte oda, melyeket Szarvas Péter adott át a díjazottaknak. Az esemény a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar kamarazenekarának ünnepi műsorával zárult. 

 

Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetést kapott Bagdi László

 

Bagdi László Békéscsabán született, 1953-ban. Alap- és középfokú tanulmányait itt végezte, majd Szegeden a József Attila Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karán szerzett jogi diplomát. A jogszolgáltatás minden stádiumát végigjárta – a közigazgatás kivételével – volt jogtanácsos, bírósági fogalmazó, jelenleg ügyvédként dolgozik. Gyermekkorától élete része a könyv, az olvasás és a költészet. Az írás iránti érdeklődése igen korán jelentkezett: amikor csak papírt látott, azonnal leírta gondolatait. Eddig három önálló verseskötete jelent meg, ugyanennyi antológiában szerepelt, megzenésített verseiből két CD készült. A „Csaba legendája" című elbeszélő költemény szülővárosa újra telepítésének 300. évfordulója tiszteletére született, egyedüli verses megemlékezésként. Az alkotáshoz néhai Dinnyés József komponált zenét. A „Csaba legendája” történeti hitelességgel meséli el Békéscsaba történetét. Műveit több helyszínen is idézik, szavalják: nyilvános bemutatókon, irodalmi esteken, ünnepségeken és a médiában egyaránt – Békéscsabán, Békéscsabán kívül és az országhatáron túl is. Verseit rendszerint a Békéscsabai Jókai Színház művészei adják elő. Folyamatosan alkot, hamarosan újabb verses kötetekkel jelentkezik. Bagdi László a város kulturális életét befolyásoló, színesítő kiemelkedő alkotói tevékenysége alapján érdemelt ki a „Békéscsaba Kultúrájáért” kitüntetést.

– Ez hihetetlenül megható és ihletett pillanat, már csak azért is, mert ebben a városban születtem, minden Békéscsabához köt, ez a város nevelt, ihletett és most itt, ebben a csodálatos és impozáns teremben megkapni ezt a kitüntetést igazán felmagasztaló, csodálatos érzés – fogalmazott a díjátadót követően Bagdi László a behir.hu-nak.

 

Békéscsaba Kultúrájáért kitüntetéssel ismerték el a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar tevékenységét

 

Az együttes Békéscsabai Szimfonikus Zenekar néven alakult 1959 őszén. Alapítója és első karmestere Sárhelyi Jenő, a Bartók Béla Zeneiskola igazgatója, a tagok az iskola tanárai, növendékei voltak. Nagy szimfonikus zenekarrá 1971-ben, Jancsovics Antal karmesteri működése idején vált a zenekar. Az évek során számos kiváló karmester irányította a zenekart. Az együttes székhelye Békéscsaba, de valójában egy megyei zenekarról van szó, amint ezt a 2008-as névváltoztatás is jelez. Ez idő tájt alapították meg a zenekart működtető egyesületet is, melynek vezetői Sándor Ottó elnök, Uhrin Viktor elnökhelyettes-művészeti vezető és Kovácsné Kerekes Dalma egyesületi-zenekari titkár. A zenekar állandó karmestere Gál Tamás Liszt-díjas, Érdemes Művész. A zenekaron belül működő Békés Megyei Szimfonikusok Kamarazenekara 2009-ben alakult. Alapításának legfontosabb célja az volt, hogy Békés megye kisebb településeire is eljussanak klasszikus zenei produkciók. Az együttes a kezdetektől szervesen hozzátartozik Békéscsaba kulturális életéhez, hozzájárul annak sokszínűségéhez. 2019-ben a zenekar alapításának 60 éves jubileuma alkalmából Békéscsaba történetében először egy teljes opera – Puccini: Lidércek című műve – hangzott el a Csabagyöngye Kulturális Központban. Az elmúlt tíz évben rendszeresen ingyenesen látogatható szabadtéri koncerteket adott az együttes Békéscsaba főterén, a Csabai Nyár rendezvénysorozat záró eseményeként. A Békés Megyei Szimfonikus Zenekar 2008-ban Békés Megyei Príma díjat, 2019-ben Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének Elismerése kitüntetést kapott, emellett fesztiválsikerek, külföldi koncertsorozatok jelzik folyamatosan a zenekar szakmai kvalitásait. A zenekart Békéscsaba kulturális életében betöltött több évtizedes meghatározó szerepe, országosan is elismert kimagasló szakmai színvonalat képviselő tevékenysége, a komolyzene folyamatos népszerűsítése, a helyi tehetségek felkarolása, segítése egyaránt méltóvá tette az elismerésre.

– Némileg váratlanul ért bennünket az elismerés, de úgy érezzük, hogy az elmúlt tíz évben egyre szervesebben épültünk be Békéscsaba kulturális életébe, figyeltünk egymás kívánságaira, óhajaira, maximálisan igyekeztünk azokat teljesíteni és tényleg emlékezetes koncerteket adhattunk – mondta Sándor Ottó, a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar elnöke, aki az együttes nevében vehette át a kitüntetést. 

A díjátadó, valamint az ünnepi műsor teljes egészében január 22-én vasárnap 18 órától tekinthető meg a 7.TV-n, az ismétlés január 22-én 21 órától, valamint január 25-én, szerdán 21 órakor látható majd.

Galéria

További programok »

FEL