A rendezvény kezdetén az intézmény főigazgatója, dr. Becsei László, valamint ápolási igazgatója, Mészáros Magdolna helyeztek el koszorút az első magyar főápoló szobra előtt. A főigazgató elmondta, hogy a Kormány rendelete alapján 2011. február 19-e óta ünnepeljük a Magyar Ápolók Napját, amely Kossuth Zsuzsanna születésnapjára esik.
A koszorúzást követően az ünnepség a kórház Árvay termében folytatódott. A díjátadóra érkezőket dr. Becsei László köszöntötte.
- Az ápolás nagy szerepet játszik az egészségügyi ellátásban, ahol a hivatástudat megőrzése, megtartása nagyon fontos. Elhivatott ápolók nélkül nem is lenne sikeres egy egészségügyi intézmény és maga az egészségügyi ellátás sem. A Békés Megyei Központi Kórházban nincs ápolóhiány, viszont nagy a fluktuáció - fogalmazott.
Hozzátette: az oktatási intézetekkel jó a kapcsolatuk, de nemcsak az ápolók utánpótlása a fontos, hanem a megtartóerő is sokat számít. A főigazgató ennek kapcsán kiemelte: a kormány 2016-ban négy lépcsőben emelte a béreket ebben a szektorban, összesen 67 százalékkal, idén pedig további négy alkalommal kívánja emelni a béreket.
Mészáros Magdolna kiemelte: 2020 azért különleges, mert a WHO az ápolónők és szülésznők évének nyílvánította, hiszen idén a 200. születési évfordulóját ünnepeljük az angol ápolónőnek, Florence Nightingale-nek. Az ő munkásságát egyébként Kossuth Zsuzsanna négy évvel megelőzte.
- A világszervezet ezzel kívánja felhívni a figyelmet az ápoló- és szülésznők munkájának fontosságára. A szakmában dolgozók száma évről évre csökken, pedig egyre több szakemberre lenne szükség - fogalmazott. Mészáros Madgolna elmondta, hogy Magyarországon még rosszabb a helyzet, hiszen csak az európai uniós átlaghoz képest 25 százalékkal vagyunk elmaradva a létszám tekintetében.
Az idei évben az „Év szakdolgozója” díjjal Szabó Gyöngyit, a központi aneszteziológiai osztály vezetőjét, valamint Nógrádi Évát, a füll-orr-gégészeti műtő vezetőjét tűntették ki.
Mészáros Magdolna a helyszínen a két kitűntetettről mesélt a behir.hu-nak.
- Mindketten több évtizede dolgoznak a kórházunkban. Alázatos, halk szavú, csendes kollegák, és most épp jellemző, hogy megszólalni sem akartak. Ők nem közvetlenül a betegágy mellett vannak, de én azt mondom, hogy ők azok a láthatatlan segítők, akiket még annyira sem érzékelnek a betegek, mint az ápolók, azonban munkájuk rendkívül fontos. Előfordul, hogy másodpercek alatt kell dönteniük egy szituációban, ezért a betegek élete az orvosok mellett gyakorlatilag az ő kezükben is van – fogalmazott.
Az intézmény vezetése a tiszteletbeli ápolónak járó díjjal Görgényi Ernő polgármestert tűntette ki, megköszönve a gyulai felsőoktatás megmentését szolgáló intézkedéseit, amellyel a diplomás ápolók munkaerőpótlását segítette elő. A városvezető elmondta: az elismerés által még elhivatottabbá vált az egészségügy támogatásában.
Fotók: Rusznyák Csaba (Gyulai Hírlap) / Szilágyi Viktória (Behir.hu)