Ma van az ápolók nemzetközi napja

2024. május 12. 13:37 | Csiffáry Zsuzsanna

Az Ápolók Nemzetközi Tanácsa a modern ápolás alapítója, Florence Nightingale születésének évfordulója tiszteletére 1974-ben választotta május 12-ét az ápolók nemzetközi napjának, melyet 1982-től Magyarországon is megtartanak.

Az Egészségügyi Világszervezet Közgyűlése 2020-at az Ápolók és szülésznők nemzetközi évének nyilvánította Florence Nightingale születésének 200. évfordulója okán. Florence Nightingale kortársa volt hazánk kiemelkedő ápolója, Kossuth Zsuzsanna, az ő nevéhez fűződnek az Országos Nőegyleten belül létrejövő Betegápolónői Egyletek is, melyek tagjai aktívan részt vettek a kórházak munkájában.

Florence Nightingale 1820-ban született, 1853-tól aktívan részt vett a krími háború sérült katonáinak ellátásában, és kevesebb, mint 2 hónap alatt oly mértékben átszervezte a betegellátás rendszerét, hogy a 40%-os halálozás 2%-ra csökkent a katonák körében. A katonáktól a lámpás hölgy nevet kapta, mert gyakran éjszakánként is lámpával a kezében látogatta és ápolta a szenvedőket  – olvasható a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő oldalán

„A közelség értékes balzsam, amely támogatást és vigaszt nyújt a betegségben szenvedőknek.” Ferenc pápa gondolataival indít, az Semmelweis Egyetem írása. Ugyanitt dr. Merkely Béla és dr. Szabó Attila közös levélben köszönti az egészségügyben dolgozó szakembereket, kollégákat.

 

Kedves Ápoló Kollégák!

A beteg, kiszolgáltatott ember számára a gyógyszerek, gyógyulást segítő orvosi beavatkozások mellett a legfontosabb a segítő személy közelsége, jelenléte. A gyógyulásba vetett hitet, Önök, ápolók adják a betegeknek, hiszen Önök azok, akik a nap minden órájában, a hét minden napján és az év minden hetében közvetlenül ott állnak a betegek mellett. Önök, Ferenc pápa szavaival, az a balzsam, amely még a legnagyobb szenvedést is enyhíti, a legvégsőkig reményt ad és mindig ott van, ha szükség van rá.

Ma, az Ápolók Nemzetközi Napján Önöket köszöntjük és köszönjük munkájukat!

A Semmelweis Egyetem, hazánk legnagyobb betegellátója. Hozzánk fordulnak a legtöbben, minden 10. beteg nálunk kap ellátást testi-lelki bajában. Közel 100.000 fekvő és majdnem 450.000 járóbeteg fordul meg egy évben klinikáinkon. Az ápolók feladata, már e számok tükrében is látszik, óriási. Aki pedig ismeri, megtapasztalta azt, amit Önök végeznek, tudja, hogy valóban a testi bajok gyógyítása mellett, a közelségükkel, egy-egy jó szóval, érintéssel, simogatással sokszor többet segítenek, mint a modern gyógyszerek. Ez az a feladat, amit soha nem vesz át mesterséges intelligencia, robot vagy bármi más. Önökre, ahogyan a múltban és a jelenben, a jövőben is mindig szükség lesz. Nehéz, talán az egyik legnehezebb, de egyúttal a legszebb hivatás is, amit választottak. Isten éltesse az Ápolókat ma és az év minden napján!

További programok »

FEL