– Volt októberben már egy nyílt nap az iskolában, és lesz még kettő. Hogy néz ki ez az intézményben, mire számítsanak az érdeklődő diákok és szülők?
– November 12-én 9 órától és november 29-én lesz még nyílt napunk, szintén 9 órától. Mindig nagyon sokan jönnek ezekre az alkalmakra, így most bevezettük, hogy lehetőség van előzetes regisztrációra, amelynek linkjét a honlapunkon és a facebook oldalunkon is megtalálják. Az online regisztráció nem feltétele a részvételnek, csak megkönnyíti a helyszíni regisztrációt. A nyílt napjainkon elsősorban az általunk oktatott szakmákat mutatjuk be a tanulóknak, be lehet menni a szakmai foglalkozásokra, de ezen túl a közismereti órák látogatására is lehetőség van. Elmondhatom, hogy nagyszerű tanáraink vannak, akik jól felkészítik a tanulókat az érettségire és a szakmai vizsgákra is. A nyílt napokon bemutatjuk a tanórán kívüli tevékenységeinket is, például a diákönkormányzat tavaly hozta létre az iskolában a nyugi pontot, ahova be lehet ülni kicsit elvonulni, és ahol alkalmanként tematikus foglalkozások is vannak.
A szakképző iskolai képzések esetében lehetőséget biztosítunk az érdeklődőknek arra, hogy a tanműhelyeinkbe kimenjenek, busszal ki is visszük őket. A foglalkozások itt és persze az iskolában is interaktívak, igyekszünk bevonni az érdeklődőket.
– A tanműhelyben folyó képzés miben különbözik a főintézményben történő oktatástól?
– Az intézményünkben vannak építő- és faipari szakmák is, amelyek gyakorlati részét a hagyományos, iskola körülmények között nehéz lenne tanítani, erre vannak a speciális tanműhelyeink, amelyek nagyon jól felszereltek. Az elmúlt években sikerült olyan modern, 21. századi gépeket beszereznünk, amelyeken a legújabb technológiákat sajátíthatják el a tanulók, van például CNC marógépünk, járműfényezők részére szimulátorunk, tehát minden adott ahhoz, hogy mindent jól megtanuljanak a diákok a gyakorlatban is. A kőműves, burkoló tanulók szintén a tanműhelyben gyakorolhatnak.
– Mit kínál az iskola azoknak, akik ott szeretnének továbbtanulni?
– A portfóliónknak két fő része van: az egyik a technikumi, a másik a szakképző iskolai képzés. A technikumi képzés érettségit és szakmai végzettséget is ad, míg a szakképző iskolai képzés szakmai végzettséget ad. A technikumi képzésben képzünk vállalkozási ügyviteli ügyintézőket, ami egy adminisztratív szakma, amellyel nagyon sok területen el lehet helyezkedni. Vannak szépészeti szakmáink, az iskolánk mintegy ötven éve képez fodrászokat, kozmetikusokat. Óriási előny, hogy sok nagy céggel vagyunk kapcsolatban és tőlük rengeteg segítséget is kapunk. Régen volt asztalos képzés az intézményben, mára ezt a faipari technikusok képzése váltotta fel, mert nemcsak kétkezi munkásokra van szüksége a munkaerőpiacnak, hanem gyártásirányítókra is. A fotográfusok képzése szintén technikusi képzés, ez szintén nagyon sikeres, sok országos versenyeredményünk van, és felnőttoktatásban is foglalkozunk ezzel. Terveink között szerepel egy új fotósműhely kialakítása, ahol a legújabb technika jelenik majd meg. Ezen a téren tervezünk szakmai bemutatókat a támogatóink segítségével, és ide nemcsak az iskolánkból jöhetnek majd érdeklődők.
Az iskolánkban van óvodai nevelő és oktatási szakasszisztens képzés is. Újdonság az óvodai nevelői szak, ők, ha végeznek, az óvónők mellett végezhetnek majd pedagógiai munkát. Nem titkolt célunk ezzel, hogy az óvónői utánpótlást is segítsük, arra bíztatjuk az itt tanulókat, hogy tanuljanak tovább ebben az irányban, legyenek óvodapedagógusok. Tavaly együttműködést kötöttünk a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karával, így a nálunk tanuló óvodai nevelők többletpontokat vihetnek, ha itt tanulnak tovább. Aki tehát pedagógusnak készül, azt arra bíztatom: kezdje nálunk az oktatási szakasszisztens vagy az óvodai nevelő szakon! A középiskolai felvételi rendszerben egy kódot kapott ez a két képzés, ugyanis az óvodai nevelőknek 10. évfolyamban alkalmassági vizsgát is kell tenniük, addig nem tudni, mely terület lesz neki megfelelő. 9. osztály első félévében mi tartunk egy előzetes alkalmassági vizsgát, és akinél úgy látjuk, hogy szükséges, lehetőséget biztosítunk az adott terület fejlesztésére, hogy 10. után megfeleljen az alkalmasságin.
– Ezek voltak a technikumi képzés részletei, miből áll a szakképző iskolai képzés?
– A szakképző iskolai oktatást a legtöbb területen évtizedek óta végzi az intézményünk. Vannak építőipari képzéseink, kőműves, burkoló, ács, festő és szárazépítő. Vannak faipari képzéseink: asztalos és kárpitos. A specializált gép- és járműgyártás ágazatban tanulhatnak nálunk a diákok járműfényezőnek, míg a kreatív ágazatban divatszabókat várunk szeretettel. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az Unicon Zrt. stratégiai partnerünk, ők 10. osztálytól vállalják a tanulók gyakorlati oktatását is, duális képzésben oda mehetnek a tanulók. Aki a Kósban divatszabóként végez, azokat a társaság szívesen foglalkoztatja az iskola befejezése után is, ez óriási előny.
Van orientációs évfolyamunk is, ez lényegében egy szakmát előkészítő évfolyam, amit azoknak ajánlunk, akik nem tudják még eldönteni, hogy mik szeretnének lenni. Itt konkrét szakmát még nem tanulnak, de van kompetenciafejlesztés, felmérjük, miben erősek, miben jók, miben szorulnak fejlesztésre, és közben minden szakmába is betekinthetnek. Így egy évük van még arra, hogy döntsenek, közben fejlődjenek és tájékozódjanak.