Lessük meg az ébredező természetet!

2020. április 14. 17:22 | Kugyelka-Zámbori Eszter

Több, mint három hete lépett életbe a kijárási korlátozás a koronavírus-járvány miatt Magyarországon. Sokan már több mint egy hónapja maradnak otthon, mindeközben megérkezett a tavasz hazánkba is. A természetszerető olvasóinknak gyűjtöttük össze azokat a virtuális lehetőségeket, amelyek segítségével beleshetnek a közvetlen-, és távolabbi környezetünkben élő állatok titkos életébe.

Magyarországon talán a leghíresebb vadfigyelő kamera a Gemenci erdőben költő fekete gólya párt mutatja a nap 24 órájában. Sok drámai történést láthattak az érdeklődök a fészket figyelve, legutóbb éppen március 23-án azt, ahogy a madarak szelektálják az életképtelen tojásokat.

 

 

Azok, akik a kisebb madarakat kedvelik, betekinthetnek például Szotyi, a kék cinege odújába, ahol éppen a költés zajlik.

 

 

A madarles.hu honlapján – Szotyi mellett – jelenleg 12 aktív kamera képének köszönhetően választhatunk, hogy egy macska bagoly, egy szalakóta vagy éppen egy búbosbanka költésébe szeretnénk belelesni. 

A Filmdzsungel Stúdió kameráinak köszönhetően a Duna-Dráva Nemzeti Park egy rétisas fészkének történései is nyomon követhetőek a nap 24 órájában, ahogy egy vándorsólyom költőhelyét láthatjuk.

 

 

 

Ha nem csupán a madarak rejtett élete iránt érdeklődnek, akkor a Hargita-hegységben elhelyezett medveles kameráján keresztül elcsíphetnek egy-egy barna medvét, ha szerencséjük van.

 

 

A Filmdzsungel Stúdió gondolt azokra is akiknek nincs ideje vagy türelme kivárni egy-egy élőlény felbukkanását a vadkamerák képein, ezért mind a stúdió videómegosztó csatornáján, mind a közösségi oldalán megoszt érdekességeket. Sőt, nem csupán az élő kamerák felvételeit nézhetik vissza az érdeklődők, hanem számos hazai természet- és ismeretterjesztő filmet tesznek közzé.

A Fővárosi Állat- és Növénykertet is meglátogathatják otthonról. Az Elefántkifutó képén néha megláthatják Arun-t, a kiselefántot is.

 

Szavanna kifutó Fotó forrás: zoobudapest.com

Szavanna kifutó Fotó forrás: zoobudapest.com

 

Talán a legnagyobb mozgás a Szavanna kifutón van, ahol a zsiráfok szinte mindig láthatóak, de fel-fel bukkannak az itt élő antilopok és orrszarvúak is, ugyanakkor a fóka medence lakói is okozhatnak mókás perceket a virtuális látogatóknak.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai még tavaly tették elérhetővé két lillafüredi, az Anna- és a Szent István-barlang 360 fokos virtuális bemutatóját egy okostelefonos alkalmazás révén, amelyet ide kattintva érhetnek el. A két, fokozottan védett barlangot nemcsak bejárhatjuk online, hanem a túravezetéseket helyettesítve egy-egy helyszínről bővebb információkat is olvashatunk.

Az afrikai természetvédelmi területeket az érdeklődők számos vadkamera élőképének segítségével követhetik nyomon. Ha jó az időzítésük, akkor láthatják, ahogy a nagyvadak felkeresik az itatókat, sőt, az elefántok épp fürdőznek. Ezen az oldalon számos kamera közül választhatnak.

 

Elefántok egy afrikai itatónál Fotó forrás: africam.com

Elefántok egy afrikai itatónál Fotó forrás: africam.com

 

A világ leghíresebb botanikus-, és kastély kertjei ingyenes online túrákat indítottak, amelyeknek a listáját a travelo.hu portál gyűjtötte össze.

Korábban összegyűjtöttük a világhírű múzeumok virtuális tárlatait, de akkor még nem volt elérhető az Egyiptom turisztikai és régiségügyi minisztériuma által elindított „Tapasztald meg Egyiptomot otthonról. Maradj otthon. Maradj biztonságban” elnevezésű kezdeményezést, amelyet ide kattintva érhetnek el. Az egyiptomi kormánynak köszönhetően először a XVIII. dinasztia idejében, a karnaki templomot és az uralkodó birtokait igazgató hivatalnok, Menna sírját barangolhatjuk be.

Bár ugyancsak nem feltétlenül a zavartalan természetet és élővilágot mutatja be ez a felvétel, de a történelem egyik legdrámaibb régészeti feltárásának helyszínét láthatják ezen a drón videón, amely Pompei új ásatásait mutatja be.

 

További programok »

FEL