Lelki egészség a munkahelyeken – tanulhatnánk a vadludaktól

2016. október 20. 13:09 | Mikóczy Erika

 

A vadludak titka

„Gondolkoztál már azon, hogy miért repülnek V alakban a vadludak? Amikor egy-egy madár suhint egyet a szárnyával, felhajtóerőt képez az őt követő madár számára. V alakban az egész csapat legkevesebb 71 százalékkal több utat tud megtenni, mintha egyes madarak egyedül repülnének” – áll abban a történetben, amellyel fogadták a lelki egészség védelme a munkahelyeken című konferenciára érkezőket a Csabagyöngye Kulturális Központban, csütörtökön délután.

Az Egészségügyi Alapellátási Intézmény, Pszichológiai Tanácsadó és Mentálhigiénés Gondozó, valamint a Dr. Baly Hermina Mentálhigiénés Alapítvány a lelki egészség világnapja alkalmából rendezett konferenciát Békéscsaba önkormányzatának támogatásával. Az érkezők a vadludak története mellett rögtön egy feladatot is kaptak: fogalmazzák meg és írják fel egy nagy közös lapra, mit szeretnek a munkahelyükön, mit nem és szerintük milyen a jó munkahely.

 

Otthonos légkör, lehetőség a célok megvalósítására

A Csabagyöngyében Szabóné dr. Kállai Klára klinikai szakpszichológus, a tanácsadó vezetője köszöntötte megjelenteket, kiemelve, hogy huszadik alkalommal rendeznek konferenciát a lelki egészség világnapján, de most először foglalkoznak ennek keretében a munkahelyi lelki egészséggel.

Szente Béla, a Csabagyöngye igazgatója beszélt arról, hogy intézményük e tekintetben nincs könnyű helyzetben, hisz nem szokványos az időbeosztás, nehéz megtalálni azt az egyensúlyt, ami a többségnek megfelel. Mint mondta, minden próbálkozás ellenére vannak, akik besokallnak, akad, aki a jobb időbeosztás, más a jobb kereset reményében vált. Szente Béla kiemelte, hogy csapatmunka nélkül nem tudna jól működni a Csabagyöngye, ezért igyekeznek odafigyelni arra, hogy mindenki megtalálja a helyét, hogy otthonos légkört teremtsenek, hogy a családosoknak ne kelljen másra bízni a gyerekeiket, és hogy lehetőséget adjanak alkalmazottaiknak a céljaik megvalósítására.

 

Jobban teljesít, aki lelkileg kiegyensúlyozott

A konferencián a jelenlevők egyebek mellett azt járták körül, milyen a felelős foglalkoztatás, mit tehetnek a munkáltatók azért, hogy ne csak produktívak, hanem elégedettek, lelkileg kiegyensúlyozottak legyenek alkalmazottaik.

Amikor a verseny és a határidők bűvkörében dolgozunk, már-már lehetetlen elvárásnak tűnik, hogy a munkáltató még az alkalmazottak lelki egészségére is odafigyeljen. Pedig – mint az a konferencián is elhangzott – a lelki egészség a munkahelyen is igen fontos tényező kell, hogy legyen. A lelkileg egészséges dolgozók kiegyensúlyozottabbak és jobban teljesítenek a munkájuk során, és ha valaki azt csinálhatja, amit szeret, akkor produktívabb, elégedettebb is lesz egyben.

A konferencián Kissné Kovács Mariann, a Békés Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztály vezető főtanácsosa adott rövid munkahelyi körképet, majd Kovács Győző szupervízor beszélt a munkahelyi szupervízió lehetőségeiről. Bartucz Szilvia a Linamartól arról beszélt, hogyan lehet a munkáltató és a munkavállaló is „nyertes”, Buzder Brigitta ifjúsági referens pedig a fiatalok munkavállalásáról szólt. Mindemellett lehetőség volt a jó munkahelyi gyakorlatok megtárgyalására is.

 

A siker a közös munkán  múlik

S hogy mit tanulhatunk még a vadludaktól? Nos, amikor egy lúd elfárad, egy másik foglalja el a helyét a V csúcsán.  A hátul levő ludak hangos gágogással bátorítják az elsőket a sebesség növelésére. Amikor egy lúd megbetegszik, két másik lúd is lemarad vele a V alakzatból, és követi, hogy védelmet nyújthassanak a számára, majd együtt érik be a többieket. Ahogy a történetben áll: „ha az embereknek lenne annyi józan eszük, mint a ludaknak, rájönnének, hogy a sikerük egyértelműen a közös munkájukon múlik, felváltva vállalva a munka nehezét és osztozva a vezetés terhein.”

További programok »

FEL