Az ünnepség a Békéscsabai Jókai Színház előadásával kezdődött, ahol a színészek Kondoros újraalapításának és újratelepítésének történetét ismerhették meg. Az eseményt Ribárszki Péter, a város polgármesterének szavai nyitották meg.
A városvezető köszöntő beszédében hangsúlyozta, egy település másfél évszázada megérdemel annyit, hogy bemutassák, mi is történt a százötven év alatt, a mai generációnak pedig kötelessége, hogy ezt az örökséget tovább vigye.
– Fontos tudunk, hogy hogyan is kezdődött településünk múltja, mik a gyökereink, hova jutottunk. Természetesen a jövőbe is tekintünk ilyenkor, hogy hova készülünk és hova tartunk. Ilyenkor megemlékezünk azokról, akiknek településünket köszönhetjük, akik településünkért sokat tettek és fejlődésért fáradoztak az elmúlt időszakban, hiszen ők voltak azok, akik megteremtették azt a szilárd alapot, ahol most állunk – fogalmazott a tárlat fontosságával kapcsolatban Ribárszki Péter.
Kasnyikné dr. Fodor Gyöngyi, a Kondorosi Ifjúságért Közhasznú Alapítvány (KONDI) elnöke elmondta, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre a tárlat, így a Dérczy Ferenc Könyvtárral közösen meg tudták rendezni a helytörténeti kiállítást. Az alapítványi elnök hangsúlyozta, a tárlat anyagát igazi közösségi összefogással teremtették meg.
– Nagyon nagy segítségünkre volt a könyvtár és csapata, ugyanis hónapok óta gyűjtik a lakosságtól a relikviákat. Rengeteg lakossági felajánlás érkezett, a fényképektől kezdve, a festményeken keresztül, még citerát is láttam a tárgyak között. Mindenki kutakodott az otthonában vagy a padláson, hogy segítsen ennek a kiállításnak a megrendezésében – ismertette Kasnyikné dr. Fodor Gyöngyi.
Dr. Németh Csaba levéltáros, a tárlat kurátora is az egész települést átfogó gyűjtőmunkát emelte ki. Mint mondta, nemcsak a fotók és a dokumentumok érdekesek, hanem a kiállított tárgyak is megérdemelték ezt a kiálltást.
– A tárgyak jórészt Kondoroshoz kötődnek, a helytörténeti gyűjteményből, a szlovák tájházból, illetve szintén egy-két esetben, különösen a fegyverek, magángyűjtőktől származnak – mondta el dr. Németh Csaba.
A helytörténeti kiállítás április 29-ig látogatható a Kondorosi Művelődési Házban.