A cikk saját tapasztalatokon és olvasottságon alapszik, jó indulattal osztom meg olvasóinkkal.
Amikor hobbijainkkal foglalkozunk, aktiválódik az agyunk, szervezetünket „elönti” a dopamin. Vagyis a hobbi nagyon fontos örömforrás, amelynek meghatározó szerepe van a mentális egészségünk megőrzésében. Nem jó jel, ha a korábbi örömforrásunk hirtelen már nem tölt el izgalommal. Ekkor érjük el az anhedóniát, azaz az örömtelenség állapotát. A szakértők szerint ez a depresszió egyik fő tünete. Ilyenkor szükség esetén forduljunk mentálhigiénés szakemberhez. De térjünk vissza a hobbikra!
Valószínűleg többeknek ismerős a mindennapi élet okozta nyomás. A hobbi arra nyújt lehetőséget, hogy a stresszt levezethessük, így a számunkra érdekes tevékenység lefoglal bennünket és ellazulunk a segítségével, így leküzdhetjük az idegeskedést és a szorongást. Ugyanakkor a kreativitásunk is fejlődik, „színesebbé” válik a világ.
Gyakorlatilag ha nem vagyunk stresszesek és még ügyesebbé is válunk az adott területen, javulhat az önértékelésünk is.
Sok hobbi saját értelmezésemben egy „kapu”, amely a társadalom szociális hálóit is megnyithatja a különböző személyiségjeggyel rendelkező emberek között. Lehetőséget kínál arra, hogy új emberekkel találkozzunk és új közösségek tagjaivá váljunk. Ki tudja, ezáltal még barátságok is köttethetnek!
Nemcsak a szellemi egészségre, hanem a fizikai egészségre is pozitív hatással lehetnek a szabadidős tevékenységek. Ide sorolható a testmozgás, illetve más, aktív tevékenység is segítheti az egészséges testsúly fenntartását és az általános, jó közérzet kialakulását.
Úgy gondolom, hogy az élet elképzelhetetlen hobbi nélkül. Ez az ötbetűs szó számomra elengedhetetlen ahhoz, hogy teljes értékű életet éljek. A hobbik gazdagítják a mindennapokat, fejlesztik az észlelési képességeket és lehetőséget kínálnak a személyes kibontakozásra. Ha valaki hezitálna, hogy egyáltalán bármilyen hobbit találjon magának, remélem, hogy e néhány gondűző sor után könnyebben dönt amellett, hogy valamilyen örömteli tevékenységbe fogjon...
Néhány hobbi tevékenység, a teljesség igénye nélkül:
- állattartás
- autómakettezés
- fejtörők-, keresztrejtvények fejtése, sudoku
- kirakós játékok
- kártyajátékok: pasziánsz, römi, kanaszta, zsír, snapszer
- társasjátékok
- rajzolás, vagy festés tanulása
- sakk
- nyelvtanulás
- asztronómia és csillagvizsgálat
- madárles
- akváriumozás
- barkácsolás
- fotózás
- tortasütés
- nordic walking
- séta
- futás
- aerobic
- spinning
- bármilyen új ismeret/tudományterület alapjainak elsajátítása