Lassan megérkeznek a fecskék – javasolt a fecskepelenka kihelyezése

2022. április 8. 16:08 | Csiffáry Zsuzsanna

Az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent a hazai fecskeállomány, mára már minden második madár eltűnt az ereszek alól. A folyamat megfordítása közös érdekünk – hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. De nemcsak a fecskékre kell vigyáznunk a fészkelés időszakában.

Boldog Gusztáv elmondta, hogy a fecskéket sokan nem kedvelik, mert mindenképpen kosszal jár, ha valahol kialakítják az életterüket. A természetvédelmi őrkerület-vezető kiemelte: van lehetőség arra, hogy a madárpiszok ne kerüljön a szemünk elé. 

– Ennek a megakadályozására szolgál az a kis egyszerű eszköz, amit fecskepelenkának nevezünk. Egy darab deszkáról van szó, amit a fészek alá teszünk, és a piszok erre a falapra kerül. Ezáltal a bejárónkat illetve az ablakpárkányunkat megóvjuk. Amikor a fészkelésnek vége, ezt a fadeszkát könnyen le tudjuk takarítani, és várhatjuk vissza a fecskéket – fogalmazta meg Boldog Gusztáv. 

Semmiféleképpen nem szabad megakadályozni a fecskék fészkelését – nyomatékosította a természetvédelmi őrkerület-vezető. Hangsúlyozta, hogy a madárfészkek eltávolításánál figyelembe kell venni néhány szabályt.

– Ha a saját épségünket veszélyezteti egy fészek, például kéményt tömít el, akkor azonnal cselekedni kell, tehát nincs apelláta. De ketté választanám a házi galamb és a fecske fészkelését, legalábbis abból a szempontból, hogy a fecskék természetvédelmi oltalom alatt állnak. Tehát az ő fészkeiknek az eltávolításához mindenféleképpen hatósági engedély kell – nyilatkozta Boldog Guzsztáv. 

Bár a fecskék még nem érkeztek meg, már most érdemes kihelyezni a fecskepelenkát. Ennek az elkészítése, illetve kihelyezése nem engedélyköteles. Ezt bárki elkészítheti egy fadeszka, szög és kalapács segítségével – tette hozzá a szakember.

Boldog Gusztáv, természetvédelmi őrkerület vezető a fecskepelenka hasznosságáról és a fészkek eltávolításáról beszélt.

Boldog Gusztáv, természetvédelmi őrkerület vezető a fecskepelenka hasznosságáról és a fészkek eltávolításáról beszélt.

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL