Hamarosan megérkeznek a fecskék

2021. április 6. 07:48 | Vári Bianka

A fecskék védelme nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem közös érdek is, hiszen az általuk elfogyasztott rovarokkal jelentősen mérséklődik a kártevők száma – fogalmazott Nagy István agrárminiszter közösségi oldalán. A fecskék hamarosan megékeznek vonulásukból, mi pedig tehetünk azért, hogy javítsuk a fészkelési lehetőségeiket.

A fecskék a tavasz hírnökei, de hiába várjuk őket, számuk évről évre csökken. Boldog Gusztáv, a Zöld Csütörtök Természetvédő Kör szakmai vezetője elmondta, hogy Magyarországon három fecskefaj jellemző: a parti fecske, a füsti fecske és a molnárfecske. Békéscsabán az utóbbi található meg a legnagyobb számban. Azonban míg 10 évvel ez előtt Békéscsaba belvárosa tele volt fecskefészkekkel, mára csak néhányat találhatunk. Ez több okra vezethető vissza, de a legjelentősebb az, hogy a természetes táplálékukat, a szúnyogokat és egyéb rovarokat rendszeresen írtjuk. Ez - főleg a fióka nevelés időszakában - okoz problémát, amikor gyakorlatilag egyik napról a másikra csappan meg az élelmük mennyisége és minősége.

 

Több kezdeményezés is létrejött annak érdekében, hogy a fecskeállományt megvédjük. Többek között Nagy István, agrárminiszter is mesterséges fészkek kihelyezésével segíti a fecskék fészkelését - erről közösségi oldalán megosztott videójában számolt be. Mint mondta, a fecskék védelme nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem közös érdek is, hiszen az általuk elfogyasztott rovarokkal jelentősen mérséklődik a kártevők száma.

Boldog Gusztáv ugyanakkor elmondta, hogy a mesterséges fecskefészkeknek is akkor vehetjük hasznát, ha egyébként is a környéken tervez letelepedni egy-egy fecske család. Sokak számára a fészkek alatt keletkező piszok okoz bosszúságot, ezért inkább leverik a házuk faláról a fecskék fészkeit. A szakember ugyanakkor elmondta, hogy már erre is létezik megoldás:  a fecskepelenka. 

- Ez egy szellemes eszköz, azt takarja, amire a neve is utal. Különösen, amikor a kis fecskék kikelnek, ők még nem járnak el a fészektől, hogy a dolgukat végezzék, hanem a helyszínen rendezik ezt, és ez szokta zavarni az ingatlantulajdonosokat. De ha egy deszkát, könyvespoc szerű polcot teszünk a fészek alá, akkor a fészkelési időszak végén az általuk otthagyott szemetet az embernek elég évente egyszer eltakarítania. Akkor ezt a problémát teljesen megszünteti, és akkor a fecskéknek is maradásuk lehet.

A természetvédő szakember kiemelte, hogy az utóbbi évek aktív kapmányának köszönhetően egyre több fészek alatt talál fecskepelenkát. A rovarevő madarak pedig a mi komfortérzetünket is javíthatják.

Füsti fecskék ülnek fészkükön  Illusztráció (MTI fotó: Komka Péter)

- Észrevehető az a rovar adag, amit ők megesznek. Nagyon tetemes mennyiségű rovart fogyasztanak, pusztítanak el körülöttünk, tehát bizonyos fokig a komfort érzetünket javítják, különösen, hogyha még a nappali fecskék mellé az éjszakai denevéreket is ide soroljuk. Ők lennének azok, akik a komfortunknak is megfelelő rovarállományt be tudnák szabályozni természetes úton.

Boldog Gusztáv hozzátette, hogy néhány fecske már megérkezett, de nagyobb létszámban a következő hetekben várhatóak.

További programok »

Itthon

Átadták Békés vármegye első iskolai mintazárkáját

Átadták Békés vármegye első iskolai mintazárkáját a békéscsabai Szent-Györgyi Albert Technikumban, pénteken. Az intézmény a Büntetés-végrehajtási Szervezet együttműködésével azért hozta létre a gyakorlati oktatásra is alkalmas helyiséget, hogy a rendészet és közszolgálat ágazat diákjai a valós körülmények között ismerjék meg a büntetés-végrehajtási környezetet.
2024. április 19. 17:21
FEL