Közösségben, biztonságban – közfoglalkoztatási kiállítás a csabai főtéren

14:20 | Such Tamás

A 11. alkalommal rendezte meg a Békés Vármegyei Kormányhivatal a közfoglalkoztatási kiállítást szerdán, a békéscsabai főtéren. Az egész napos programkavalkád idén a vármegyében fellelhető nemzetiségi értékek bemutatásával bővült. Ezúttal 50 települési önkormányzat standját csodálhattuk meg.

A rendezvényt a Magyar Honvédség Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekar rezesei vezették fel, idővel a feszes ritmusokra a Zsadányi Mazsorett Együttes is bekapcsolódott.

– Számomra mindig öröm, hogyha olyan alkalmon vehetek részt, ahol Békés vármegye értékei is megjelenek – jegyezte meg Herczeg Tamás országgyűlési képviselő, a Nemzeti Összetartozás Bizottság elnöke, hozzátéve ez az esemény is ilyen. – Azonkívül, hogy ezúttal 50 település mutatkozik be, az érintettek a kormányhivatal standján az aktuális támogatási lehetőségekből is tájékozódhatnak, illetve segítséget kaphatnak ahhoz, hogy a közfoglalkoztatásból könnyebben át tudjanak térni a versenyszférába.

 

Dr. Takács Árpád, Szarvas Péter, Réthy Pál és Herczeg Tamás – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere aláhúzta, a településvezetők pontosan tudják, milyen előnyökkel jár mindenki számára, hogy a magyar kormány 11 éve a teljes vármegyei lakosság érdekében működteti a közfoglalkoztatási rendszert.

– Tisztában vagyunk vele, hogy ez a rendszer milyen terhet vesz le a vállunkról. A közfoglalkoztatásban dolgozók munkájának eredményeképpen csökkenek a szociális feszültségek, erősödik a rend és fennmarad nagyon sok itt élő személy fegyelmezett munkavégzési képessége, amely természetesen azt jelentheti, hogy rövid úton is nagyon sokan visszatérnek az állami vagy közszférába – fogalmazott.

Réthy Pál, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatásért felelős helyettes államtitkára megnyitójában felidézte, amikor 2012-ben Békés vármegye belevágott a rendezvény szervezésébe, akkoriban a hazai közfoglalkoztatás még pólyáskorban volt.

– 2016-ban több mint 200 ezer fő volt a havi átlagos közfoglalkoztatásban lévők „számossága” – folytatta –, ma ez az adat 67 ezer főre csökkent. Az gondolom, ez a foglalkoztatási forma beágyazódott a hazai szakpolitikába.

A kiállításhoz visszacsatolva megjegyezte, a minisztériumban kezdetben nem merték venni a bátorságot, hogy megszervezzenek egy országos kiállítást, a békési példa azonban mintául szolgált nekik. „Ez a hagyomány tegye Önöket büszkévé!” – húzta alá.

– Szép jó napot, mesés Békés! – üdvözölte a hallgatóságot dr. Takács Árpád főispán, aki megosztotta, a találó köszöntő mondatát a Munkácsy Mihály Múzeum egyik kiadványának a címéből kölcsönözte. Elmesélte, a minap egy dunántúli ismerőse, némileg ironikusan azzal a kérdéssel köszöntötte, hogy „Hogyan éltek ott, a békétlen Békésben?”. A bárdolatlan kérdést számos csodálatra való ténnyel válaszolta meg. Először is a vármegye természeti szépségeit, a vad- és házi állományának a különlegességeit, a települések gasztronómiai értékeit, a programok sokszínűségét, fantasztikus épületeit sorolta fel.

 

Galéria

 

– De mi – fűzte hozzá –, akik itt élünk, jól tudjuk, hogy mindenhez közösség és egymásra utaltság kell. A termőföldjeink megműveléséhez, a családok fenntartásához gazda- és munkáskéz kell. A ma rendezvényre négy nemzetiséget hívtam meg, hiszen nemzetiségeink nélkül nincs múltunk, jelenünk és nélkülük a békési jövő. Egyedülálló módon a vámegyében hét nemzetiség élt több száz éve békében, közösségben, biztonságban.

***

A nagyszínpadi program utolsó etapjában dr. Takács Árpád és Réthy Pál közösen adták át a Békés Vármegye Értékteremtő Közfoglalkoztatásáért díjakat.

Elismerésben részesült Gerendás önkormányzata (átvette: Lengyel Zsolt András polgármester és Fukszné Mezei Márta munkatárs); Körösladány önkormányzata (Kardos Károly polgármester és Jónásné Tóth Eszter munkatárs); Mezőberény önkormányzata (Siklósi István polgármester és Budainé Kovács Edit munkatárs); Gyomaendrőd önkormányzata (Toldi Balázs polgármester és Jancsó László munkatárs); Zsadány önkormányzata (Dudás Árpád polgármester és Lunkán Gyöngyi munkatás); Kisdombegyház önkormányzata (Magyar Zsolt István polgármester és Szilasi Sándorné munkatárs); Tótkomlós önkormányzata (Zsura Zoltán polgármester és Szecskó Mónika munkatárs).

Továbbá Gyomaendrőd Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztály (Kovács István osztályvezető és Ácsné Papp Katalin munkatárs); Békéscsabai Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztály (Sódar Attila osztályvezető és Hanyeczné Nagy Éva munkatárs), valamint Békés Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály (Csicsely Krisztina osztályvezető és Krnyán Mónika munkatárs).

 

További programok »

FEL