Ezüst György festőművész (1935.04.04 - 2017.06.21) egy csabai szlovák családból származó, önerőből feltörekvő ember volt – hangzott el a találkozón. Életében mindig első helyen szerepelt a család és az alkotómunka. A csütörtöki esemény kiemelt vendége Ezüst György Zoltán grafikus volt, a művész fia, aki elmondta, hogy nagyapja magyarosította először az Ezüst nevet.
– 2018-ban kezdtem el szervezni édesapám tiszteletére egy kiállítás-sorozatot, fenntartva az emlékét és részben megemlékezve születésének 85. évfordulójáról – mondta el, Ezüst György Zoltán grafikus, festőművész. Hozzátette, hogy a másik apropója a kiállításnak az volt, hogy 1961-ben volt az első kiállítása Békéscsabán, a Munkácsy Mihály Múzeumban, ennek tavaly lett volna a 60 éves évfordulója.
Ez a kiállítás tavaly a járványhelyzet miatt nem jöhetett létre, ezért áttették az idei évre. Gyarmati Gabriella, a Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze elmondta, hogy a múzeum két évvel ezelőtt indította el a Munkácsy blue chip című szellemi ínyencségeket napirendre tűző sorozatát, melynek része Ezüst György festőművész Csabai retrospektív című összeállítása.
A csütörtöki közönségtalálkozó az alkotó kiállításához kapcsolódva jött létre, amelyen három vendégcsoport szerepelt a meghívottak között.
– Az első előadónk a festőművész fia, aki korábban sosem hallott, látott, olvasott családi titkokról beszélt. A másik meghívottunk Egri Mária Móra Ferenc díjas művészettörténész volt, aki a művésszel való kapcsolatáról beszélt. Azt tudni kell, hogy Ezüst György nagyon szerette a népzenét, ezért egy kis zenével is készültünk a tiszteletére – mondta el Gyarmati Gabriella.
A közönségtalálkozón a vendégek kérdésekre kaphattak választ a festőművésszel és kiállításával kapcsolatban. A tárlat, amely Ezüst György festőművész teljes életművén igyekszik végig vezetni a látogatókat, április 17-ig tekinthető meg a múzeum Pátkay Ervin termében.