Közel 500 kézműves egy helyen- jubileumi tábor Békéscsabán

2019. július 16. 19:36 | Kovács Andrea

Harmincadik alkalommal rendezik meg a népi kézműves tábort Békéscsabán. Az alkotótáborba közel 500-an érkeztek az ország számos részéről és határon túlról is. A tábor résztvevői 26 csoportban gyakorolhatják a mesterségeket. Az egyéni munka mellett közösségi alkotások is készülnek ezen a héten.

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület tábora az 1970-es években indult Mezőkovácsházán. Békéscsabán 1989 óta minden nyáron összegyűlnek a népi kézműves mesterek, hogy átadják tudásukat egymásnak és a jövő nemzedékének. Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere a harmincadik, jubileumi népi kézműves tábor megnyitóján elmondta: nyáron a város egyik oktatási intézménye, a Szent-Györgyi Albert Szakgimnázium benépesül és a Békés Megyei Népművészeti Egyesületnek köszönhetően közel ötszázan vendégeskednek Békéscsabán egy hétig.

 

Szarvas Péter polgármester a népi kézműves tábor  Fotó: Tóth Áron

 

Az ország minden részéről és határon túlról is érkeztek résztvevők a népi kézműves táborba. Ebben az évben két új csoport is indult: az egyik a kalapkészítő, melynek vezetője Székelyudvarhelyről utazott Békéscsabára. Vas István érdeklődésünkre elárulta, hogy azért szeretné tudását továbbadni, mert ma már nagyon kevés kalapos létezik és szeretné, ha a tábori csoportból is lenne, aki folytatná a mestreséget.

 

Népi kézműves tábor Fotó: Tóth Áron

 

Bornát Balázs nemezkészítőként dolgozik Szerencsen és azért csatlakozott a csoporthoz, mert ezzel a mesterséggel szeretné bővíteni saját vállalkozását. Elmondása szerint rengeteg hagyományőrző barátja van, aki rendszeresen keres ilyen fejfedőket. Eddig őket máshoz irányította, ám mostantól szeretné megtanulni ezt a mestreséget és saját maga elkészítené a kalapokat.

 

Népi kézműves tábor Fotó: Tóth Áron

 

A táborlakók 26 csoportban sajátíthatják el a népi kismesterségek fortélyait, kezdő és haladó szinten.  Az egyéni alkotómunkák mellett közösségi tevékenység is zajlik – tájékoztatott  a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke. Pál Miklósné hozzátette: a kemencések Jaminában, az Egyensúly AE Egyesület számára kemencét és szabadtéri tűzhelyet, a bútorfestők pedig a lőkösházi templom részére festett kazettákat készítenek.

 

Népi kézműves tábor Fotó: Tóth Áron

 

A nemzetközi fafaragó tábor tagjai három, a közösségek számára hasznos dolgot is közösen készítenek el. Befejezik azt a kemenceházat, amelyet tavaly készítettek a Lencsési Általános Iskolába, vásárokban használható, nagyméretű gyermek forgóhintát készítenek, fő munkaként pedig egy 3 és fél méter magas, tiszta faszerkezetből álló haranglábat ácsolnak, melyet Lakitelekre, a Nemzeti Művelődési Intézet új székházába szállítanak – mondta el Széll János fafaragó népi iparművész, a csoport vezetője.

További programok »

Kultúra

FEL