A pálinka- és párlatversenyen 23 főből álló, ún. érzékszervi zsűri bírálta a nevezett tételeket illat, íz és komplexitás alapján, egy többtényezős pontozási rendszerben. A zsűri tagjai között jól képzett kóstolók, főzőmesterek, neves magánfőzők, illetve márkák képviselői kaptak helyet.
– Egy szoftverrel pontoznak, ami teljes anonimitást biztosít, így a bírák nem tudhatják, hogy éppen kinek a pálinkája van a kezük ügyében – mondta Lovassy György versenyigazgató, majd kifejtette, hogy minden nevezési adathoz hozzáfér, illetve ő maga biztosítja a szabályszerűséget.
– Az elején meglehetősen jó minőségű pálinkákat bírálhattunk. Természetesen voltak kevésbé jó tételek is, de a tendencia mindenféleképpen az, hogy egyre jobb és színvonalasabb pálinkákkal találkozunk – fogalmazott dr. Luczer János okleveles pálinkabíráló.
Egy grapefruit párlat illatolása közben Vörös Tibor okleveles pálinkabíráló elmesélte a zsűrizés folyamatát.
– Először megállapítják a technológiai tisztaságot, intenzitást, gyümölcskaraktert, illetve ezek harmóniáját. A kezében lévő párlat illatáról elmonda: intenzitásban egy kellemesen citrusos, friss, üde, fiatalos párlatról van szó, karakán karakterrel. Ezt követi az ízlelés, mely során a szájüregben átforgatják az italt, majd beleköpik egy köpőcsészébe, végül pontozzák a termék ízbeli attribútumait.
A verseny végén az alábbi kategóriákban osztanak fődíjakat:
– legjobb kereskedelmi pálinka
– legeredményesebb kereskedelmi főzde
– legjobb magánfőzött párlat
– legeredményesebb magánfőző
– legjobb bérfőzött pálinka
– legeredményesebb bérfőző
– legeredményesebb bérfőzde
Ezek mellett bronz, ezüst, arany és champion minősítések is gazdára találnak majd.
Az ünnepélyes eredményhirdetésre a Gyulai Pálinkafesztiválon, május 18-án, szombaton 16 órától kerül sor az Erkel hotelben.