Relikvia- és könyvbemutatóval zárult a Munkácsy 180 emlékév

2024. december 17. 11:17 | Bimbó Lajos

A békéscsabai városháza dísztermében rendezték meg a Munkácsy 180 emlékév zárórendezvényét december 16-án. A festőfejedelemnek szentelt esztendőt kötetbemutató és két Munkácsy-relikvia átadása zárta.

Az eseményen Varga Tamás alpolgármester úgy fogalmazott, a Munkácsy Negyed intézmények összefogásával egy nagyívű jubileumi programsorozatot zárhattak le.

– 2024 januárjától december közepéig Békéscsaba városának kulturális intézményei, művészei, művészeti közösségei, valamint nevelési-oktatási intézményei együtt dolgoztak azért, hogy Munkácsy örökségét újra a figyelem középpontjába helyezzék – mondta el a városvezető.

 

A rendezvény házigazdája dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója elmondta, az emlékév programsorozata rengeteg látogatót vonzott a múzeumba, szám szerint 42 498 fő volt kíváncsi a rendezvényekre, amely rekord a kiállítóhely életében. A szervezők az utolsó estére is nívós eseménysort tartogattak a vendégeknek.

– Gazdag és tartalmas programmal készültünk, hiszen két könyvet is bemutatunk, emellett pedig két új relikviával gazdagodott a Munkácsy-gyűjtemény, ezeket is szerettük volna bemutatni. Van egy partnerkapcsolatunk a munkácsi Munkácsy Mihály Magyar Házzal, amelynek ötven kötetet adtunk át a Kiss Ottó által írt meséskönyvből – árulta el az igazgató.

 

 

Az eseményen bemutatták az „Ami csabai…” múzeumi sorozat részeként Gyarmati Gabriella művészettörténész Munkácsy blue chip – Békéscsaba című, Munkácsy Mihály életútját bemutató kötetét, valamint Kiss Ottó Ki volt Munkácsy Mihály? - A festőfejedelem regényes élete gyerekeknek című kiadványt.

Gyarmati Gabriella új adatokkal és ismeretekkel teli könyvét Fodor Éva Irén, a debreceni Déri Múzeum művészettörténésze ismertette, Kiss Ottó pedig maga olvasott fel részleteket új kötetéből.

A József Attila-díjas író kiemelte, izgalmas, de nehéz feladat volt a kötet megírása, hiszen hitelesen, izgalmasan és viszonylag röviden kellett a tíz éven felüli korosztálynak megmutatnia a festőfejedelem életét.

– Negyvenegynéhány oldalba kellett bemutatnom Munkácsy szerteágazó életútját. Szerencsés volt, hogy csak a békéscsabai évektől, 7-8 éves korától kellett „elkísérnem” az amerikai világsikerig – idézte fel a szerző.

 

 

Gyarmati Gabriella a múzeum két új relikviáját mutatta be a közönségnek. A Mozart halála című képről készült rézkarc, amely egy próbanyomat, és egy Munkácsy Mihályról készült fénykép Varga István felajánlásaként érkezett a több mint hatszáz darabból álló Munkácsy-gyűjteménybe.

Galéria

További programok »

FEL