A képregényvilágot is meghódította a Munkácsy-univerzum

2024. december 17. 18:48 | Bimbó Lajos

Bár hétfőn délután tartották a Munkácsy 180 emlékév záróeseményét, a szervezők a keddi napra egy meglepetést tartogattak a festőfejedelem rajongóinak. A Békés Megyei Könyvtárban mutatták be azt a képregényt, amely újabb elemmel csatlakozott Munkácsy Mihály örökségéhez.

A Lieb Mihály Leó: A sötétség fátyla címet viselő füzet Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata támogatásával és a Békés Megyei Könyvtár gondozásában készült, a létrejöttéhez pedig Novák Hanga grafikusművész, illusztrátor és a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, azaz a BEGart diákjainak tehetségére volt szükség.

 

 

Varga Tamás alpolgármester kiemelte, jól zárul a Munkácsy 180 emlékév, hiszen olyan ajándékokkal tudnak kedveskedni az intézmények a látogatóknak, amelyek a karácsonyfák alá is kerülhetnek. A tegnap a gyermekkorosztályt, illetve a felnőtteket megszólító köteteket mutattak be, ez a mostani bemutató pedig egy képregényt tár a nagyközönség elé, amely az ifjú-, kamaszkorosztályt tudja majd megszólítani.

– Örömmel láttam, hogy megvan benne az a frissesség, az a szemlélet, amely képes megszólítani azt a korosztályt, amelyet egyébként nem könnyű megszólítani. Az album képi világa, a dramaturgiája, az adaptálása a mai fiatalok környezetébe kiválóan sikerült – fejtette ki a városvezető.

 

 

A most a nyilvánosság elé lépett füzet nem az első képregénye a Békés Megyei Könyvtárnak, hiszen korábban már a Fölszedtem sátorfám című képregényt is gondozta, amelynek elkésztésében a BEGart diákjai és Novák Hanga is jeleskedett.

Novák Hanga elmondta, a Munkácsy-képregény egy éven át készült, amelyhez a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium hat diákja segédkezett.

– Maga a képregény történet inkább Munkácsynak a lelki vívódásaira fókuszál, nem annyira a teljes életútra, ki van egészítve egy kis fantáziával. Arra igyekeztünk figyelni, hogy egy picit szerethető legyen a diákok számára, közelebb hozza a festőt a diákokhoz – ismertette a grafikus, illusztrátor.

 

 

A kötetbemutató eseményen a vendégek vetítés segítségével tudhattak meg kulisszatitkokat a képregény alkotói folyamatáról, a karakter megalkotásáról, hiszen a főszereplő alakja nem egy Munkácsy portré, hanem inkább csak idézi a festőfejedelem karakterjellegeit. Novák Hanga nem árult el többet a történetről, ám azt megsúgta, hogy például Munkácsy Mihály festészeti technikáját is beleszőtték a „sötétség fátylába”.

A beszélgetés során kiderült, hogy a képregényhez egy társasjáték is készül, amelynek játékkártyáit például Marton Virág, a BEGart diákja készítette.

 

 

A vendégek a bemutató alatt meg is vásárolhatták a két elkészült képregényt, amellyel hozzájárultak a Könyvtártámogató Alapítvány munkájának segítéséhez.

 

Galéria

További programok »

FEL