Kézilabda: A Vasas értékes pontokkal távozott Békéscsabáról

2023. szeptember 24. 08:36 | Hidvégi Dávid

Ugyan nem kezdte jól a Vasas elleni mérkőzést a TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE az első félidőben mégis fordított, így egy gólos előnnyel vonult szünetre. Az NB I újoncának játéka a második félidőben már nem hullámzott, és három gólos előnyre szert téve elvitte a két pontot a Viharsarokból.

TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE–Vasas SC 23–26 (13–12)
NB I-es női kézilabda mérkőzés, Békéscsaba, Városi Sportcsarnok, 800 néző. Vezette: Sándor Gy., Szabó B.
Békéscsaba: Pásztor B. – Horváth G. 3, Lanisztanin 8 (3), Gyimesi 2, Giricz, Török F. 1, Szondi. Cs.: Szabó D. (kapus), Mayer 5, Kukely K. 2, Román 2, Jovicsevics. Vezetőedző: Rácz Sándor.
Vasas SC: Balogh (kapus), Mihály 2, Boldizsár, Juhász 4, Dombi, Szilovics 11, Oláh 4. Cserék: Domokos 3, Sirián 1, Vámosi 1, Fodor, Pénzes, Györfi, Ferenczy, Tóth-Speth, Zsigmond (kapus). Vezetőedző: Konkoly Csaba
Kiállítások: 8, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 2/2

A fővárosiak legutóbb 2018 áprilisában jártak a Viharsarokban, akkor a csabaiak egy sima 32-24-es győzelemmel tartották otthon a pontokat. A két együttes azóta nem találkozott, hiszen amikor a Vasas feljutott, akkor a Békéscsaba NB I/B-s volt, amikor pedig az angyalföldi csapat kiesett, az Előre visszajutott. A 2022/23-as szezonban az Előre megőrizte első osztályú tagságát, míg a Vasas megnyerte a másodosztályt, így a 23/24-es bajnokosában újra összejöhetett a rangadó. A Békéscsaba a harmadik fordulóban megszerezte első győzelmét és pontjait az NB I új szezonjában. A csapatnak a bajnoki cím két nagy esélyese, a Győr és a Ferencváros legyőzésére nem mutatkozott valós esélye, azonban az előző idényben középmezőnyhöz tartozó Alba Fehérvár ellen négy góllal, 35-31-re nyert. Az újonc rögtön az első fordulóban győzött a NEKA ellen 27-23-ra, azonban a Debrecentől és a Dunaújvárostól már vereséget szenvedett.

A mérkőzést a piros mezben pályára lépő Vasas kezdte jobban, hiszen az 5. percben már 4–1-re vezetett. Ekkor a Békéscsaba emberelőnyhöz jutott Oláh Kyra szabálytalansága miatt, azonban ezt nem tudta kihasználni, sőt a Vasas újabb gólt szerzett, Szilovics Fanni már negyedjére volt eredményes, (1–5). Rácz Sándor időkéréssel próbált belenyúlni a meccsbe. A vezetőedző kérései ekkor még nem látszódtak, hiszen a Vasas elhúzott az ellenfelétől, a 12. percben már 8–3 volt az állás. A Vasas lendületét megtörte egy kettő perces kiállítás, a Békéscsaba pedig egy 4–0-s sorozatot produkálva visszajött a mérkőzésbe (7–8).

A félidő második felében kiegyenlített játék folyt a csapatok között, az Előre a 25. percig tartotta az egy gólos hátrányt. Sokáig nem jött a csabai gól, akkor, amikor az együttes egyenlíthetett volna, de végül a 28. percig bekövetkezett az egalizálás Mayer Szabina góljánál (11–11). Az utolsó öt percben a lilák védekezése rendben volt, a szurkolók pedig belehajtották a vezetés megszerzésébe a csapatot, így a szünetben egy gólos csabai előnnyel, 13–12-es állással mentek szünetre az együttesek.

A második félidőben eltűnt a Vasas hullámzó játéka, könnyen nyerte a találkozót

A második félidő első gólját is Szilovics Fanni szerezte, (13–13). A 37. volt az utolsó olyan perc a mérkőzésen, amikor a Békéscsaba még vezető gólt dobott, ekkor Mayer volt eredményes, (15 –14). A 44. percben még igen szoros volt a mérkőzés, ekkor 17–17 volt az állás. Konkoly Csaba igyekezett cserékkel frissíteni a csapatát, a jobbszélre beküldte Domokos Dalmát, aki rögtön két gyors góllal hálálta meg a bizalmat. A Vasas egy 3–0-s sorozat után már 20–17-re vezetett. A 53. percben már négy gól volt a csapatok között, azonban a Csaba gyorsan visszajött három gólra.

Az 56. percben 20–23-nál némi esély mutatkozott a Békéscsaba számára az esetleges egyenlítéshez: a legeredményesebb vendégjátékost Szilovicsot kettő percre kiállították, Marija Lanistanin pedig értékesített egy 7 méterest (21–23). A hazai játékosok azonban döntő pillanatokban hibáztak a támadásokban, a védekezés és a kapusteljesítmény is halovány volt az egész mérkőzésen. Látszott a csapaton, hogy az elmúlt héten néhány játékos betegség vagy sérülés miatt nem tudott teljesértékű munkát végezni, köztük a húzóembernek számító Román Dorina sem. A hazai csapat számára rossz hír, hogy az utolsó percben Giricz Laura csapatkapitány súlyos sérülést szenvedett és várhatóan több hétre kidőlt. A Békéscsaba végül három gólos 26–23-as vereséget szenvedett.

Az immáron 4 pontos fővárosiak legközelebb október 4-én a Győri Audi ETO KC-t fogadják hazai pályán, míg a Békéscsaba október 6-án az ősi rivális Debrecen otthonába látogat.