A Békéscsabai Jókai Színház hagyományszerűen minden év végén, az adventi várakozás idején, karácsony előtt egy ünnepi tematikájú játékkal kedveskedik nézői számára. Ezen hagyomány részeként került a repertoárba Gárdonyi Géza: Karácsonyi álom című darabjának felújított változata. A művet több mint 100 évvel ezelőtt mutatták be először, akkor hatalmas sikerrel, azóta pedig hosszú utat járt be a Jókai színházig.
Koltay Gábor rendező elmondta, hogy számára ez nemcsak a betlehemes játékról szól, hanem arról a reményről, amelyre minden évben izgatottan vár minden ember szíve az ünnepek előtt.
Fotó: Kintner Nikolett/behir.hu
– Abban bízunk, hogy ezt a bonyolult, összetett és nagyon nehezen követhető világot – ahol nagyon sokszor szomorúak vagyunk – szebbé, jobbá, emberibbé, elfogadhatóbbá és becsületesebbé tudjuk tenni. Abban reménykedünk, hogy eljön egy szebb és jobb világ, ennek a reménynek a megtestesítője a kis Jézus és ezt szeretnénk a játékban is kifejezni – emelte ki a Balázsi Béla-díjas rendező. Hozzátette: szeretné, ha az előadás nemcsak a gyerekek, de a felnőttek számára is egy szívet melengető történetté válhatna.
Az előadás egyik különlegessége az lesz, hogy József igazi szamáron vezetni majd be Máriát a színpadra, ezzel kapcsolatban már most zajlanak az előkészületek, de még korán sem értek a hosszú munka végére.
– Ez nem egy egyszerű dolog, de természetesen mindent elkövetünk, hogy a társulat összecsiszolódjon a szamárral, aki itt lakik majd a színház udvarán két hétig. Hosszú próbákat tartunk, szépen lassan hozzá fogjuk őt szervezni ahhoz a játékhoz, amelyben meg kell jelennie – fejtette ki a rendező.
Az előadás folyamán a színházzal már kezdetek óta koprodukcióban dolgozó békéscsabai Viharsarok Táncszínház koreográfiáival gazdagítja majd a betlehemes játék autentikus látványvilágát.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
– Az álom mozgatórugója az autentikus betlehemes játék és valószínűleg a rendező is ezt szeretné majd valamilyen módon megeleveníteni. Igaz, hogy Gárdonyi megírta ezt a három felvonásos darabot, de ebbe szépen beépült egy folklórból eredő autentikus vonal – fogalmazott id. Mlinár Pál, a Balassy Közalapítvány igazgatója, aki hozzátette, ehhez a produkcióhoz is igyekeznek majd hozzáadni minden szakmai tudásukat.
A darabban szereplő karakterek megjelenését és jelmezeit Vesztergombi Anikó álmodta meg.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
– Eredetileg az volt a terv, hogy a kerettörténet nem lesz bemutatva, de végül mégis, így több lesz benne a magyar paraszti jelleg, mint a bibliai. Természetesen a három királyok, valamint Mária és József mindenféleképpen bibliai ruhákban lesznek, akik pedig a betlehemes játékot játsszák, azok magyar ruhában lesznek és jelzésképp egy kendő lesz rajtuk – fejtette ki a jelmeztervező.
Az előadás bemutatója december 11-én, a nagyszínpadon lesz.