Szombat délután teljesen megtelt a könyvtár terme látogatókkal, sokan voltak kíváncsiak a japán kultúra különböző részleteire. Először dr. Bartóki László tartott előadást a japán kertkultúráról, ezt követte Hankó Ferenc a gésákról szóló bemutató története, majd a SZAKURA együttes tagjai révén japán dallamok csendültek fel autentikus nemzeti hangszereken.
– Egy cseresznyevirágról szóló hagyományos japán népdallal kezdtük a mai programot, nekünk az az ország virága, és nagyon fontos számunkra – mondta Kuwana Kazue.
Fotó: Vári Bianka/behir.hu
A tradicionális mellett modern hangzású dalokat is előadott a zenekar, valamint két rövid, tanulságos népi mesét magyar szöveggel, vetített képekkel és zenei aláfestéssel. Az együttes tagjai öltözetükben is a japán hagyományokat követték. Kuwana Kazue a nap végén bemutatta a népi női viseletet, a kimonót és yukatát. Mint mondta, a ruhadarab a mai napig népszerű az otthonában, sokan hordják nemcsak az idősek, de a fiatalok is egy-egy nyári fesztiválon vagy a fontos ünnepeken.
Juhász Zoltán, a Békés Megyei Könyvtár igazgatója a program népszerűségét a japán kultúra színességére vezette vissza.
– A japán kultúra sokrétűsége, egzotikussága vagy éppen a magyar kultúrától való eltérése, legyen szó akár a zenéről, az öltözködésrő vagy az étkezési szokásokról, olyan különlegességet hordoz, ami felhívja magára a figyelmet – fogalmazott az igazgató.
Fotó: Vári Bianka/behir.hu