Izgalmas életkérdések a Biblia fényében - Interjú Almási Tiborral

2021. december 25. 12:13 | Erdei-Kovács Zsolt

Almási Tibor a Magyarországi Baptista Egyház lelkészeként 1974-ben Noszvajon kezdte meg közel fél évszázada tartó szolgálatát. Lelkipásztori diplomáját éppen abban az intézményben, a Baptista Teológiai Akadémián szerezte meg, melynek aztán 25 évig a vezetője volt. A rektori tisztségből nemrégiben vonult nyugállományba, az aktív életet azonban egyáltalán nem hagyta maga mögött.

A 73 éves, jelenleg is gyakorló lelkészként tevékenykedő professzor Izgalmas életkérdések a Biblia fényében címmel tartott Békéscsabán ismeretterjesztő előadást. Az eseménynek a Csabagyöngye Kulturális Központ Panoráma terme biztosított helyszínt, a témákat az aktualitások szolgáltatták. Jó, ha az életünket a teremtő Atya szándéka szerint a Biblia fényében-tükrében, az ige vetületében vizsgáljuk és ehhez olyan szakavatott idegenvezetőnk van, mint Almási Tibor.

Lelkipásztori tevékenységét 1974-ben kezdte meg, 1978 és 1986 között pedig már a békési megyeszékhelyen teljesített szolgálatot, miközben hároméves kitérőt tett az Amerikai Egyesült Államokba, ahol teológiai doktori programban vett részt. Békéscsabára tért vissza, majd pedig a Baptista Teológiai Akadémia újszövetségi tanszékének vezetője lett. Nem sokkal ezután már a rektori feladatokat is ellátta. Az idén 115 éves oktatási intézményt negyed évszázadon át vezette, a hallgató létszám mára meghaladja a félezret.

A bibliai ismeretterjesztést jó ideje a szívügyének tekinti, s most már ideje is van rá. A csabai közönség szerencsésnek, vagy inkább áldottnak mondhatja magát, hiszen ez volt az első ilyen alkalom. A mindennapokban számos esetben találkozhatunk lényegi kérdésekkel foglalkozó közléssel, ez azonban a legritkább esetben nyugszik bibliai alapokon. Tudományos, orvosi, gazdasági vagy éppen politikai üzeneteket kapunk, ám igencsak kevés szó esik a Szentírás tanításairól.

A hiánypótló esemény nagy érdeklődés mellett zajlott - Fotó: Such Tamás/Behir.hu

 

Hiánypótló eseményről van tehát szó, ami gyakorlatilag nem egy, hanem egyszerre három előadást jelent: a COVID 19 és a nemi identitás kérdésköre mellett az eutanázia, vagyis a „kegyes halál” is górcső alá került. Ez is érdekes és valóban izgalmas, az azonban talán most még fontosabb, hogy hogyan is indult el Almási Tibor a pályáján, s mit lehet tudni annak az időszaknak a főbb jellemzőiről. 1970 és 1974 között volt a BTA hallgatója, akkor mindössze 12-16 diák tanulhatott, illetve vehetett részt lelkészi képzésben, s az állami kvótát nem lehetett túllépni.

Elsőszámú vezetőként tevékenykedve, 1996-tól azt tartotta szem előtt, hogy az iskola mind inkább szélesre tárt kapukkal fogadja be a teológiára érkező, tanulni vágyó diákokat. A kezdetekben abba az irányba nyitottak, hogy más felekezethez tartozókat is felvettek, akik nem voltak baptisták, majd pedig olyanok is jelentkezhettek és felvételt nyerhettek, akik nem tartoztak egyetlen felekezethez sem.

– Az volt az alapgondolat, hogy ha a gyülekezetben örülünk annak, hogy az utcáról bejönnek, akkor a teológián miért ne örülhetnénk ennek – fogalmazta meg.

A teológiai akadémia jelmondata az, hogy „…Hitetek mellé ragasszatok… Tudományt”, ami természetesen Péter második levelének egy részletére mutat, vagyis: „…a ti hitetek mellé ragasszatok jó cselekedetet, a jó cselekedet mellé tudományt, A tudomány mellé pedig mértékletességet, a mértékletesség mellé pedig tűrést, a tűrés mellé pedig kegyességet, A kegyesség mellé pedig atyafiakhoz való hajlandóságot, az atyafiakhoz való hajlandóság mellé pedig szeretetet.

Mert ha ezek megvannak és gyarapodnak bennetek, nem tesznek titeket hivalkodókká, sem gyümölcstelenekké a mi Urunk Jézus Krisztus megismerésére nézve.”

 

A végső cél pedig mégiscsak az, hogy minél többen ismerhessék meg az evangéliumot. Az Almási Tiborral készített teljes interjú a Behir.hu Youtube csatornáján hallgatható meg!

Galéria

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL