A Békés Megyei Központi Kórház gyemekosztályának békéscsabai részlegén az általános gyógyászati tevékenység mellett a diabétesz- és egyéb endokrin betegségek kezelése is folyik.
Dr. Kolozsi Anita részlegvezető adjunktus elmondta, hogy a diabéteszes pályázatoknak, valamint a kórház és egyéb szervezetek támogatásának köszönhetően korszerű berendezéseket sikerült beszerezniük az elmúlt másfél évben és a legmodernebb eszközparkkal tudják ellátni a gyermekeket, köztük a diabéteszes betegeket.
– A cukorbetegséggel diagnosztizált gyermekek ellátása és képzése az osztályon történik, de ezen kívűl az ambulanciánkon egy oktatószobát is kialakítottunk, ahol egy jól felszerelt környezetben tudják elkezdeni a betegséggel kapcsolatos képzést, amelyet a szakrendelésünkön is használunk Ebben a helyiségben egyéb oktatásokat és kisebb orvosi továbbképzéseket is szoktunk tartani – fogalmazott.
A gyermekgyószászati részleg vezetője hozzátette: az 1-es típusú gyermekdiabétesz kezelésében használt eszközök az elmúlt 10 évben nagyon sokat fejlődtek, az egyszerű vércukormérő eszközöktől eljutottunk az inzulinpumpákig, illetve a szenzor használatig és egy-másfél évvel ezelőtti nagy fejlesztésnek köszönhetően már automata inzulinpumpával is elláthatjuk a kis pácienseinket.
– A szenzor használata nagyobb biztonságot ad a gyermekeknek és a szülőknek is, mert egy kommunikációs eszközön keresztül telefonon is tudja követni a vércukor értékeinek változását, és ez nemcsak biztonságot ad, de a terápiás döntésben is sokat segít, és távkonzultációs lehetőséget biztosít a kezelőorvossal is. A diabétesz ambulanciánkon az cukorbetegséghez gyakran társuló pajzsmirigy- és autoimmun betegségek szűrésére alkalmas ultrahang készülék is rendelkezésre áll, amely tovább növeli a gyógyítás hatékonyságát – tájékoztatott dr. Kolozsi Anita.
A 16 éves Iszáka Szabolcs 1-es típusú cukorbetegsége 2022 decemberében derült ki, miután folyamatosan szomjas és fáradékony volt, ráadásul sokat fogyott. Édesanyja kezdeti aggodalma az osztályon kapott ellátásnak és segítségnek köszönhetően gyorsan enyhült és fiával együtt megtanulták, hogyan tudnak együtt élni ezzel a betegséggel.
Gyarmati Orsolya felidézte: itt család, bizalom és szeretet vett minket rögtön körül, az első sokktól nem tudtam felfogni mi történik körülöttünk, de a doktornő, és az itt dolgozók valamennyien nagyon sokat segítettek abban, hogy könnyebben átvészeljük a kezdeti nehézségeket.