Balog Vencelről 2020 augusztusában rosszullétei és nagymértékű fogyását követően derült ki, hogy magas (éhgyomori 22-es) cukorértéke miatt azonnali, kórházi ellátást igényel.
– A kórházba kerülve első nap még fel sem fogtuk, hogy mi történt velünk, mi is ez a betegség. Második nap nagyon elkeseredtünk és sírtunk, amikor tudatosult bennünk, hogy ez Vencel egész hátralévő életét meghatározza. Harmadik nap pedig felálltunk belőle, amiben nagyon sokat segített Venci lelki ereje és kitartása – mesélte a 16 éves fiú édesanyja.
Balog Imréné Ladányi Erzsébet elmondása szerint Vencel már a kórházban nagyon együttműködő volt az orvosokkal és a dietetikussal is. A második naptól fogva oltotta magát inzulinnal, mérte a vércukrát és a szénhidrát bevitelét. Azóta is nagyon figyel arra, hogy betartsa az étkezésére és életvitelére vonatkozó szabályokat, fegyelmezettsége és kitartása a sportban is sokat segít neki.
A Balog Család (fotó: Balog Imréné Ladányi Erzsébet)
– Nyolcadik osztályos voltam amikor kiderült a cukorbetegségem. Nagyon nehéz volt eleinte, de valahogyna sikerült ezt feldolgoznom, és mondhatom, hogy a sportba öltem a bánatom, mert el kezdtem ezt a csodás sportot és nagy örömömre szép eredményket sikerült elérnem, májusban országos bajnokságot nyertem. Versenyszerűen tavaly nyáron kezdett el sportolni, az iskola mellett heti öt alkalommal napi két órát edzett. Bátyja, az ötszörös fekvenyomó világbajnok, Balog Nátán hatására kezdte el az erőemelést, jelenleg mindeketten a Franciországban július 31-én kezdődő fekvenyomó Európa-bajnokságra készül, ahol súlycsoportjukban Magyarországot képviselhetik.
Balog Vencel fekvenyomó ifjusági magyar bajnok (fotó: Balog Imréné Ladányi Erzsébet)
Balog Vencel naponta ötször étkezik, szénhidrát bevitelére külön figyelnie kell. Fél éve automata inzulinpumpát használ, szenzor figyeli az aktuális cukorértékét, amely jelez, ha magas, illetve alacsony tartományba kerül. Ezek segítségével a kortársaihoz hasonló, teljes értékű életet élhet.
Kezelőorvosa, dr. Kolozsi Anita, a Békés Vármegyei Központi Kórház gyermekgyógyászati osztályának részlegvezető főorvosa elmondta, hogy az automata inzulin pumpával, fegyelmezett magatartással, jó diabétesz menedzseléssel nagyon jó cukor értékeket tudnak elérni és stabil anyagcsere státuszt állíthatnak be. Ezek egy élsportoló számára különösen fontosak, ezt tudták Vencelnek is biztosítani és az ő történetén keresztül szeretnének gondozottaiknak, illetve más gyermeknek is példát mutatni.