Beköszöntött az ősz, mondhatni „ajtóstól rontott a házba”. Szeptember elején megérkeztek a hidegebb napok, majd szinte naponta váltotta egymást a hideg és a meleg. Jelenlegi információink szerint a jövőben sem lesz ez másképp, 20 fokos hőingadozások várhatók az ország legtöbb pontján. Környezetünk mellett mi is megszenvedjük a viszontagságok következményeit.
Amellett, hogy könnyebben megfázunk az ingadozó hideg-meleg váltakozás miatt, a migrénben, vagy szívproblémákban szenvedőkre ez fokozottan kihatással lehet. Dr. Sonkoly Iván elmondása szerint a szélsőséges időjárási viszonyokhoz való alkalmazkodás még egy egészséges ember szervezetének is hatalmas megpróbáltatás, a krónikus betegeknél ez hatványozottan igaz
– Az egészségügyi állapot függvényében gondoskodni kell a rendszeres testmozgásról, egészséges táplálkozás és vitaminok bevitele által az állóképességünket tudjuk javítani. Nagyon fontos, hogy a rendszeres orvosi vizsgálatok megtörténjenek, a vércukrot, vérnyomást pedig karban kell tartani – emelte ki a háziorvos.
Illusztráció (Fotó: behir.hu/Such Tamás)
A megbetegedések száma jelentősen megnőtt az elmúlt pár hétben, és várhatóan ez csak gyarapodni fog. A gyógyszertárakban is érezhető fronthullám hatása, dr. Melczer Mária elmondása szerint az elmúl időszak jelentősen megviseli az embereket, de sajnos ezeknek a változásoknak van itt az ideje.
– A vérnyomásuk ingadozott, hiába szedték a gyógyszert, nem akart beállni, rosszullétek voltak jellemzőek. Ezzel járt ez a pillanatnyi néhány napos lehűlés. Az emberek általában is érzékenyek, és az egyik ilyen legnagyobb hatással járó változás, amikor a nyár átmegy őszbe – fogalmazott a Békés Vármegyei Gyógyszerészi Kamara elnöke.
Az ingadozás ugyanakkor nemcsak fizikailag, de pszichésen is kihatással lehet mindennapjainkra. A hideg- és a melegfront az idegrendszer két ágát befolyásolja, tünetei viszont nagyban megegyeznek. A szervezet eltompul, időnként depresszió is jellemző. Ingerlékenység vagy álmatlanság jelentkezhet, ennek köszönhetően csökken a koncentráció és a reflexek sem működnek megfelelően, emiatt előfordulhat, hogy ilyenkor a közúti balesetek száma is megnő.
– Ha valakinek valamilyen idegrendszeri betegsége, problémája van, ami már régebben kialakult, például epilepszia, a fronthatások sokkal erőteljesebben nyilvánulnak meg, illetve az életkor előrehaladtával érezzük ennek hatásait, ki milyen mélységben – fogalmazott Varga Éva klinikai pszichológus. Hozzátette, hogy vannak olyan gyógyteák, illóolajok, amelyek segítenek, ugyanakkor 2 perces váltott zuhannyal vagy szaunával stimulálva hőháztartásunkat és keringésünket enyhíthetjük ezeket a tüneteket.
A szakemberek azt javasolták, igyekezzünk minél rétegesebben öltözni, figyelni a pillanatnyi időjárást és ahhoz alkalmazkodva válasszuk ki öltözékünket. A krónikus betegek pedig igyekezzenek állóképességük akár minimális szintű megerősítésében is és ne felejtsék el rendszeres vizsgálataikat sem.