Herczeg Tamás: Most az a fontos, hogy minél többen megkapják az oltást

2021. március 9. 13:14 | Mikóczy Erika

A járványhelyzetre való tekintettel március 8-ától újabb korlátozások léptek érvénybe. Herczeg Tamás szerint az adatok ismeretében muszáj volt lépni, hogy utána érzékelhető könnyítések jöhessenek. Az országgyűlési képviselővel a 7.Tv Aktuális című műsorában Csiffáry Zsuzsanna műsorvezető beszélgetett.

– Az átoltottság tekintetében hiába állunk második helyen az európai unióban, sajnos romló tendenciát mutatnak a járványügyi adatok. Lépni kellett, ezért a kormány újabb intézkedéseket hozott. A tavaszi szünet végéig, tehát április 7-éig zárva tartanak az óvodák, és az általános iskolákban áttérnek az online oktatásra, azzal, hogy a gyermekfelügyelet az intézményekben biztosítva lesz. További szigorítás, hogy közterületeken mindenhol kötelezővé válik a maszkviselés. Ez alól a hat évnél fiatalabbak, az autizmus spektrumzavarral, az értelmi és pszichoszociális fogyatékossággal élők a kivételek. A gyógyszertárak, élelmiszerüzletek, drogériák, benzinkutak, barkácsboltok, dohányboltok, állateledelt árusító üzletek, újságárusok kivételével minden kereskedelmi egységnek zárva kell tartania. A szolgáltatói szektorban 19 tevékenységi kör, egyebek mellett a magánegészségügyi-, szociális-, pénzügyi-, postai, járműszervíz-szolgáltatások továbbra is működhetnek. A korlátozásokkal egyidejűleg, kompenzációként, a kormány a bértámogatást kiterjeszti azokra az ágazatokra is, amelyeket most érint a bezárás. Remélhetőleg az átmeneti korlátozások és az átoltottság növekedése miatt hamarosan javul a helyzet és utána megtörténhet az ország újraindítása.  

 

 

– Mit lehet tudni az oltóanyagokról?

– Jelenleg ötféle vakcinával történik az oltás Magyarországon. Nem tudunk olyanról, hogy kockázata lenne bármelyik nálunk használt oltóanyagnak. Ahogy azt a szakemberek hangsúlyozzák: ezek a vakcinák a súlyos megbetegedéstől, illetve a halálozás kockázatától megvédik a beoltottakat. Örülök, hogy már a politikai paletta szereplőinek nagy többsége és az ismert tudósok, művészek, sportolók, hírességek is arra biztatnak, hogy regisztráljunk az oltásra, amely egyébként többféle helyszínen történik. Vannak oltócsoportok, amelyek a szociális intézményekbe mennek; vannak oltópontok sok-sok oltóhellyel; illetve a háziorvosi rendelőkben is zajlik a vakcináció. Egyrészt az idősebb embereket, másrészt pedig a krónikus betegségtől szenvedőket hívják be, és a rendelkezésre álló oltóanyag mennyiségétől függően egyre bővül a kör.

 

– Talán egyre nehezebb szembenézni azzal, ami körülöttünk zajlik, nehéz feldolgozni…

– Veszélyhelyzet van, valóban veszélyben vagyunk. Növekszik a megbetegedések, a kórházban ápoltak, a lélegeztetőgépen lévők száma, és sajnos a halálozási mutatók is aggasztóak. Vannak már olyan országok, amelyek bejelentették, hogy segítséget kérnek más államoktól, mert az egészségügyi ellátórendszerük nem bírja azt a terhelést, ami nehezedik rájuk. Reményeink szerint egy viszonylag rövid időszakról van most szó, amíg az intenzívebb szigorításokkal bírnunk kell a következő heteket. Ha az oltás jó ütemben halad, akkor érzékelhető könnyítések jöhetnek. Most az a fontos, hogy minél több embert beoltsanak.

 

– Az egészségügyben március elsejétől lépett érvénybe az új egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló szabály. Mit lehet tudni a Békés megyei helyzetről ezzel kapcsolatban?

– Békés megyében a központi kórház és az orosházi kórház tekintetében az országos átlagnál több orvos és egészségügyi dolgozó írta alá az új egészségügyi jogviszonyról szóló szerződést. A jogszabály egyébként a hálapénz megszűnését szolgálja, valamint az orvosok bérének a dinamikus emelkedését is jelenti.

 

– Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a közelmúltban jelentette be a Békéscsabai Szakképzési Centrumban, hogy Békéscsaba és Gyula a hazai légi járművek gyártásának csomópontja lehet. Ez mit jelenthet a térségnek?

 –  A helikoptereket gyártó Airbus Gyulára telepedésével számos alvállalkozó vagy olyan cég idejövetelét remélhetjük, amellyel valóban a légi jármű gyártásának a központja lehetünk Magyarországon. Kulcsmozzanat ebben a történetben, hogy olyan szakembereket is képezni kell, akik majd ezen a területen dolgoznak. Ezzel kapcsolatban remélhetőleg jó híreink lesznek a közeljövőben, ugyanis a szakképzési centrum nemcsak az infrastruktúrát, illetve az oktatást segítő eszközöket tekintve fejlődik, hanem új, speciális szakirányok is megjelennek a palettáján. A Gál Ferenc Egyetemnek indulnak majd új képzései, illetve a Szegedi Tudományegyetem és a Gál Ferenc Egyetem együttműködése olyan új tudásterületeken ad majd lehetőséget a tanulásra, amelyek fontosak az itt élőknek. Másrészt az is lényeges, hogy munkaerővel el tudjuk látni azokat az új, vagy akár régi, gépipari területen működő vállalkozásokat, amelyektől azt remélhetjük, hogy nagyobb lesz a foglalkoztatás, és magasabb béreket kaphatnak a Békés megyében élők. Készülünk a járvány utáni időkre.

További programok »

FEL