Az édes íz nem csak ízminőséget jelent. Az olyan kifejezések, mint az édesem, vagy a „la dolce vita", pontosabban édes élet, a „jaj, de édes vagy" kifejezések is jól mutatják, hogy az édes a kellemes szinonímája is egyben. Figyelembe véve a bolti termékekben fellelhető hozzáadott cukortartalmat, elmondhatjuk, hogy erre az ízre van igény. Sokféle okból vágyunk rá, amelyet két részre bonthatunk: fiziológiai és pszichés részre.
Egy étkezéshez kapcsolódó kutatás szerint az, amire vágyunk, a klasszikus kondicionálás eredménye: olyan viselkedés, amit elfogadtunk, mert a szervezet jó érzést, vágyat közvetít az agyunknak. Az intenzív vágyat idővel kényszernek érezhetjük. Továbbá azt is megállapították, hogy a feldolgozott élelmiszerek jelentősen átalakítják a táplálkozási szokásokat, az ízérzékelést. Mintha függést okoznának ezek a termékek az intenzív ízek révén.
Ne stresszeljen!
A szervezet a stresszre olyan hormonok kiválasztásával reagál, amelyek az étkezési vágyhoz is kapcsolódnak. A kortizol mint stresszhormon felszabadulása például az édes ételek iránti vágyat növelheti. Ha pedig hosszú ideig stressznek vagyunk kitéve, akkor az várható, hogy érzékenyebbé válunk a hozzáadott cukrot és zsírokat tartalmazó, tehát a kalóriadús fogások iránt.
Alvás, pihenés étkezés- mi az összefüggés?
Arról is készült vizsgálat, hogy azok az emberek, akik nem alszanak eleget, olyan ételekre vágynak, melyek édesek, sósak, magas keményítőtartalmúak. Ezzel szeretnék növelni az alacsonynak megélt energiaszintet. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a cukros ételek nagymértékben rontják az alvás minőségét. Ezért is fontos, hogy este, lefekvés előtt már ne fogyasszunk édességet.
Ebből a szempontból az édes fogásokat legjobb lenne ebédhez enni.
Menstruáció idején édesebbet kívánunk
További kutatások szerint a menstruáció előtti napokban is érezhetünk erősebb étvágyat, vágyódást az édes után. Ám azt is felfedezték, hogy ez a jelenség inkább kulturális természetű és nem biológiai, ugyanis egy kutatás inkább az Egyesült Államokra lokalizálta a jelenséget, más országokban nem volt kiugróan gyakori. Az azonban kétségtelen, hogy édesség hatására a szervezetben endorfin szabadul fel, ami jó közérzetet, kellemes érzést hoz számunkra.
Fotók: Bere Mátyás; étel illusztrációk: Csiffáry Zsuzsanna