Gulyás: Május 4-én kezdődnek az érettségik, csak írásbeli lesz

2020. április 16. 11:34 | Varga Diána

Előre hozott érettségit nem lehet tenni, a végzősök számára sem kötelező a vizsga.

A kormány újabb egy hétre hosszabbítja meg a kijárási korlátozást – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón, a szerdai kormányülést követően. A tárcavezető azt is közölte, hogy az előző heti tapasztalatok nyomán ezen a hétvégén a polgármestereknek ismét lehetőségük lesz szigorúbb intézkedések meghozatalára. 

Döntés született az idei érettségiről: Gulyás közlése szerint idén 113 ezren jelentkeztek a vizsgákra. A kormány döntése értelmében májusban nem lehet előrehozott érettségit tenni, csak a 83 ezer végzős vizsgázhat, de ez számukra sem kötelező. A miniszter arról is beszélt, hogy idén csak írásbeliket tartanak, szóbelik csak azoknál a tárgyaknál lehetségesek, ahol az írásbelire nincs mód. A vizsgákat május 4-én kezdik meg és a lebonyolításra két hétre lesz szükség; a vizsgázók létszáma egy helyiségben a 10 főt nem haladhatja meg, és minimum másfél méteres távolságot kell tartani. Az, aki úgy dönt, hogy nem most érettségizik, ősszel vizsgázhat, így a következő felvételi ciklusban jelentkezhet a felsőoktatásba. Gulyás Gergely ezeket az intézkedéseket azzal indokolta: ha nem tartják meg az érettségit, akkor az káoszt okozna a felvételi rendszerben, ugyanakkor az sem megoldás, ha a felsőoktatási intézmények vezetnének be felvételi eljárást. Az OKJ-s szakmai vizsgákat az Innovációs és Technológiai Minisztérium biztsítja, elsősorban írásban. 

 

Újabb gazdasági intézkedéseket hoztak

Gulyás Gergely azt is közölte, hogy az adóbevallásokat és beszámolói kötelezettségeket szeptember 30-ig halasztják, ezen felül az online kasszát használó kereskedők 2021 januárjától kötelesek biztosítani az elektronikus fizetési lehetőséget, mivel tömeges az igény a kártyás fizetésre. A tárcavezető szerint habár Magyarország rendelkezik a kézpénzfertőtlenítési technológiával, mégis szükségesnek látják az elektronikus fizetés lehetőségének bővítését.

A SZÉP-kártyák esetében 2020 június 30-ig a béren kívüli juttatásokra szociális hozzájárulási adót nem kell fizetni. Az évente adható rekreációs juttatás megemelkedik: a közszférában 200-ról 400 ezer forintra, a versenyszférában 450-ről 800 ezer forintra; a SZÉP-kártya alszámláira vonatkozó keretösszegek is nőnek. 

Az idegenforgalmi adót 2020 december 31-ig a szállásadónak nem kell beszednie, vagyis ezt a vendégeknek nem kell fizetnie, ám annak másik felét az állam – az eddigiekhez hasonlóan – továbbra is fizeti. A miniszter megjegyezte: az önkormányzatoknak is az az érdeke, hogy minél nagyobb legyen az idegenforgalom a településeken, a turisztikai ágazat újraindításért pedig fontos ezeknek a lehetőségeknek a biztosítása.

A rozsdaövezetekben épülő új lakások áfája 5 százalékos lesz. A hitelminősítéseknél a megbízható minősítést nem lehet megszűntetni, ha a hitelfizető a veszélyhelyzetben szegi meg a minősítési feltételeket. Ezen felül a munkáltatóknak májustól egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetniük a fizetés nélküli szabadságon lévők után. Július 1-től a szociális hozzájárulási adó 17-ról 15,5 százalékra csökken, így 160 milliárd forintot hagynak a vállalkozásoknál azért, hogy a munkaadók terhei csökkenjenek. A miniszter hozzáfűzte: a rendeletek a következő napokban jelennek meg.

További programok »

FEL