Becsatlakozik az M5-ös autópályába az M44-es, nem kért segítséget a síküveggyár

2024. november 28. 13:51 | Kugyelka-Zámbori Eszter

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő csütörtökön tartott Kormányinfót. A miniszter elsősorban a 2025. évi úgy nevezett új gazdaságpolitika költségvetéséről beszélt, de említést tettek arról is, hogy jövőre becsatlakozik az M5-ös autópályába az M44-es, valamint újságírói kérdésre reflektálva az orosházi síküveggyárról is szó volt a tájékoztatón.

Gulyás Gergely miniszter kiemelte, hogy az amerikai-elnökválasztás eredménye pozitív hatással lehet a hazai gazdaságpolitikára. Úgy fogalmazott, hogy a kormány benyújtotta az országgyűlés elé a költségvetést. Valamint hangsúlyozta, hogy gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. Mint mondta: a 2025-ös költségvetés ennek megfelelően már az új gazdaságpolitikának a költségvetése lesz, és ennek az új gazdaságpolitikának lényegesen kedvezőbb kereteket fog biztosítani az, hogy reálisan számolhatnak azzal, hogy a jövő évben elérhetővé válik a béke Európában, amit az amerikai elnökválasztás eredménye tesz lehetővé. Hozzátette: ez pedig önmagában is lehetővé teszi, hogy Európa benne Magyarország több pénzzel gazdálkodjon, és a kormány több pénzt fordítson gazdaságfejlesztésre, béremelésre, otthonteremtésre és családtámogatásra.

 

Újabb támogatások jönnek és marad a 13. havi nyugdíj

A Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta: a megduplázzák a gyermek után járó adókedvezményeket, a diákhitel fenntartása mellett munkáshitelt tudnak biztosítani a dolgozó fiataloknak, illetve új otthon teremtési és lakhatási támogatásokat fognak bevezetni, továbbá a 2025-től az induló Demján Sándor tervnek köszönhetően eddig nem látott eszközökkel és soha nem látott mértékben tudják segíteni a magyar kis- és közepes vállalkozásokat. Gulyás Gergely emellett kiemelte: a ’25-ös költségvetés garantálja és bebetonozza a 13 havi nyugdíj kifizetését, a családtámogatásokat és emellett a korábban ismertetett 21 pontos gazdasági akció tervhez szükséges garanciákat is tartalmazza.

Folytatódik a béremelési ciklus, amely célja továbbra is az, hogy néhány éven belül bruttó 1 millió forintos átlagbér és négyszázezer forintos minimálbér legyen Magyarországon.

 

SZÉP-kártyán plusz lakhatási támogatás a 35 év alattiaknak

A miniszter ezt követően részletezte: a kormány a tegnapi ülésén döntött arról, hogy a lakhatás helyzetének javítása érdekében havi 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszert alakít ki, ami 2025 január 1-jével lép hatályban. Eddig 450 ezer forintot adhatod kedvezményesen a munkáltató a munkavállalónak a jövőben emellett legfeljebb havi 150 ezer forintig, az az éves szinten 1 millió 800 ezer forintig kedvező adózási szabályokkal albérleti vagy lakáshitel törlesztő részlet támogatást utalhat a 35 év alatti munkavállók részére a munkáltató, amely ugyanolyan kedvezményes, mint az SZÉP-kártyára adott juttatások.

 

Becsatlakozik az M5-ös autópályába az M44-es, és elkészül a Békéscsaba-Lőkösháza vasút fejlesztés

Vitályos Eszter ismertette, hogy az elmúlt két hétben 14 milliárd forint értékben valósultak meg beruházások, amelyek között megemlítette az óvodafelújításokat, és egy nagyobb útfelújítást is.

A kormányszóvivő továbbá arról is tájékoztatott, hogy csaknem 770 milliárd forintot fordít a kormány jövőre a már befejeződő projektek támogatására, így közel 500 beruházást adnak át. Több Békés vármegyei fejlesztés is szerepel a kiemelt beruházások között, amelyeket 2025-ben adnak át. A kormányszóvivő kiemelte, hogy befejeződnek a Békéscsaba-Lőkösháza vasúti vonalszakasz pályaépítési munkálatai, valamint az M44-es gyorsforgalmi út M5-ös autópálya és Szentkirály közötti szakasza is elkészül jövőre.

 

Nem kért kormányzati segítséget az orosházi síküveggyár

Az újságírói kérdések között felmerült, hogy a kormány szándékában áll-e tenni az orosházi síküveggyár bezárása ellen, amely Közép-Európa egyik legnagyobb síküveggyára és nem utolsó sorban két évvel ezelőttig Békés vármegye harmadik legnagyobb árbevételű cége volt. A kérdésre válaszolva Gulyás Gergely úgy fogalmazott: a kormány alapos vizsgálatot folytat azt megelőzően ha egy vállalkozást akár nemzetgazdasági érdekből, akár más szempontból segíteni próbál, de ehhez az kell, hogy az adott cég segítséget kérjen. A miniszter hangsúlyozta: az említett gyár 2022 óta úgy csökkenti a termelését, hogy még a helyi városvezetőket sem tájékoztatja sem a vállalat helyzetéről, sem a munkavállalók sorsáról. Emellett semmilyen olyan eszközzel nem élt az elmúlt években, mint akár a gyármentő program. Hozzátette: megfelelő vizsgálat után a kormány időnként egyedi segítséget is ad, de ha nem érkezik ilyen jellegű megkeresés, akkor nem tudnak segíteni.

További programok »

FEL