Gulyás: Az árstopok nélkül 13 százalék lenne az infláció, ami így 8,6 százalék

2022. április 21. 11:30 | Mikóczy Erika

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő csütörtökön tartott kormányinfót a kormány legutóbbi döntéseiről.

 
„A megalakuló új kormány és Országgyűlés legitimációja kifejezetten erős”

 

Gulyás Gergely a kormányinfón úgy fogalmazott, a demokrácia Magyarországon mindig akkor volt a legerősebb, amikor polgári kormányok voltak.

– 1990 óta három kiemelkedően magas részvételi aránnyal találkozhattunk az eddig lezajlott kilenc választás történetében: 2002-ben, 2018-ban és most. Mindhárom esetben polgári kormányzás után érezték úgy az emberek, hogy az ország közös jövőjéről szóló döntésben részt kell venniük. Mindhárom alkalommal az emberek közel 70 százaléka járult az urnákhoz, így a megalakuló Országgyűlés és kormány legitimációja kifejezetten erős – emelte ki a miniszter, hozzátéve, hogy soha egyetlen párt vagy párszövetség sem kapott annyi szavazatot az előző kilenc választáson, mint amivel a választópolgárok a polgári erőket megtisztelték.  

 

Várhatóan május 16-ával kezdődő héten választják meg a miniszterelnököt és alakul meg az új kormány

 

Gulyás Gergely elmondta, hogy – tekintettel a sajtóban is megjelent különféle hírekre – érdemes a jelenlegi közjogi helyzetet tisztázni.

– Természetesen a kormány egészen az új kormány megalakulásáig működik, és valamennyi miniszter ellátja a feladatait. A kormány megbízatása az új Országgyűlés alakuló üléséig, tehát május 2-áig tart. Ezután mindaddig, amíg az új kormány meg nem alakul, a miniszterelnök és a miniszterek ügyvezetőként látják el a feladatokat – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy a miniszterelnök sokakkal beszélt már, akikkel a jövőbeli kormányzást elképzeli.

Május 2-án alakul meg az új Országgyűlés, a jelenlegi szándék szerint a május 16-ával kezdődő héten választja majd meg a grémium a miniszterelnököt, ezt követően egy-két napon belül megalakulhat a kormány, amennyiben a parlament elfogadja a kormány szerkezetéről szóló törvényt.

Gulyás Gergely beszélt arról, egy olyan személyi döntés volt, amellyel nem lehetett várni, a miniszterelnök tárgyalt Kocsis Máté frakcióvezetővel, akinek a kormányban is szerepet ajánlott, azonban Kocsis Máté inkább azt választotta, hogy frakcióvezető marad.

 

A járványhelyzetről is tájékoztatást kapott a kormány

 

Gulyás Gergely elmondta: a számokból az látszik, hogy a vírus intenzitása csökken, és lényegesen alacsonyabb a súlyos megbetegedések aránya. Hangsúlyozta, hogy ettől a vírus még nem tűnt el, és a megbetegedések száma is kilengéseket mutat. Megjegyezte, hogy továbbra is az idősek és a súlyos betegséggel küzdők a legveszélyeztetettebbek.

 

Orosz-ukrán háború

 

– Magyarország továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy a béke mielőbb helyreálljon. Tudjuk, hogy a világpolitikában mekkora hazánk súlya, a mi befolyásunk erre csak mérsékelt lehet, de biztosak vagyunk abban, hogy az Európai Unió egészének és minden nagyhatalomnak arra kell törekednie, hogy a béke a lehető leghamarabb álljon helyre. Sajnos a jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint reális forgatókönyv az, hogy a háború nem hetekig, hanem hónapokig vagy akár évekig is eltarthat. Az orosz csapatmozgásokból az látszik, hogy a háborúnak lehetnek még a jelenleginél is intenzívebb szakaszai – fogalmazott Gulyás Gergely.

Elmondta azt is, hogy eddig 625 ezren lépték át Ukrajnából menekülők a magyar határt. Teljesen pontos adatok erre nincsenek, de mintegy 80 százaléka az ideérkezőknek továbbment. A miniszter kiemelte: mindent megtesznek azért, hogy az itt maradóknak segítsenek. 

A védekezéssel kapcsolatos kiadásokról Gulyás Gergely elmondta, hogy a déli határ védelmére a korábbi migrációs válság miatt 600 milliárd forintot fordítottak, 40 milliárdot költöttek eddig az ukrán menekülthelyzet kezelésre, ennek 2 százalékát kapták meg uniós forrásból, míg a déli határ védelmére 4 milliárdot kaptak.

 

Május végén megszűnik a veszélyhelyzet

 

Gulyás Gergely beszélt arról, hogy az Országgyűlés el fogja fogadni a veszélyhelyzetből való kivezető törvényt, a járványhelyzet miatt elrendelt veszélyhelyzet május 31-én megszűnik. Ugyanakkor lehetővé teszik, hogy a szomszédunkban zajló háború miatt a kormány továbbra is fokozottan cselekvőképes legyen, ha az szükséges. Ezért az alaptörvényt módosítják majd, hogy humanitárius katasztrófa, illetve a szomszédban zajló háború esetén – ha kell – veszélyhelyzetet lehessen hirdetni. Bíznak abban, hogy ezzel nem kell élni.

 

Infláció, árstopok ügye

 

Gulyás Gergely hangsúlyozta, a bevezetett árstopok beváltak, hozzájárultak az infláció mérsékléséhez. Hozzátette: valamennyi esetben döntés fog hozni a kormány, hogy mi legyen az árstopok további sorsa.

– Az árstopok nélkül 13 százalék lenne az infláció, ami a rezsicsökkentéssel, az üzemanyag- és az élelmiszer-árstoppal 8,6 százalék. Európában egyébként a középmezőnyben van Magyarország az infláció tekintetében – jegyezte meg a miniszter.

Beszélt arról is, hogy a Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint idén augusztus-szeptemberben kezdődhet meg majd az infláció csökkenése.

Ismertette az Eurostat uniós fejlettségi rangsorát is, amely szerint Magyarország hét országot előz meg a rangsorban, és az uniós fejlettség 76 százalékát érte el. Mindemellett a beruházási ráta a második legjobb Európában, a foglalkoztatottak száma eléri a 4,7 milliót, a munkanélküliségi ráta pedig 3 százalék.

 

Humanitárius segítségnyújtás

 

Szentkirályi Alexandra köszönetet mondott mindazoknak, akik a háború elől menekülők segítésében bármilyen formában részt vesznek. Ismertette, hogy az eddigi menedékes kérelmek száma meghaladta a 17 ezret, és több mint százezer ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást állítottak ki.

– Szervezetten zajlik a szálláshelyek koordinálása, a katasztrófavédelem eddig tízezer embert helyezett el, a segélyszervezetek húszezret, de civilek és magánemberek is segítenek. Öt segítségpont működik a határ mellett, ezeken a helyeken több mint 300 ezer ember fordult meg eddig. A Híd Kárpátaljáért programban a felajánlások múlt héten már meghaladták az egymilliárd forintot a cégek és magánemberek adakozásának köszönhető. Ezen túlmenően a MÁV eddig már több mint 270 ezer ingyenes szolidaritási jegyet adott ki az utazóknak, jól működik a BOK-csarnokban kialakított segítő központ, és a beteg menekültek is megkapják a szükséges segítséget – közölte a szóvivő, hozzátéve, hogy minden háború elől menekülő számíthat nálunk segítségre.

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL