A fenntartható város egyszerre zöld és okos is. A levegőminőség javítása és a természeti erőforrások védelme érdekében az ilyen város környezetbarát gyakorlatokat használ, természet-közeli területeket hoz létre, mindezek érdekében felhasználja a legújabb technológiákat. Ezek a gyakorlatok a város lakóinak egészségesebb környezetet, a város számára pedig alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátást eredményeznek. A fenntartható városok egyre fontosabbá válnak a globális éghajlatváltozás megfordítására irányuló törekvésekben.
A folyamatosan megújuló városoknak át kell alakítaniuk infrastruktúrájukat – például annak érdekében, hogy a város könnyen bejárható legyen gyalog, kerékpárral vagy környezetbarát tömegközlekedési eszközökkel. A város energiaellátása, vízgazdálkodása és közlekedése korszerűsíthető az alacsonyabb kibocsátások és a jobb levegőminőség elérése érdekében.
A fenntartható város a várostervezés és -gazdálkodás révén tudja javítani környezeti hatását. A parkokkal és zöldterületekkel, napenergiával működő épületekkel, tető- és esőkertekkel, továbbá több gyalogossal és kerékpárossal, mint autóval rendelkező város nem egy futurisztikus álom. Az intelligens városok aktívan haladnak a zöldebb városi ökoszisztémák és a jobb környezetgazdálkodás felé.
A tiszta vagy zöld technológia az egészséges életmódot is támogatja. Az újrahasznosítás, a megújuló erőforrások alkalmazása, kiegészülve a városi érzékelőkkel és mobil routerekkel, számos fenntartható városi infrastruktúra és zöld beruházás alapja. Békéscsaba okos eszközeivel és megújuló energiáival, az elmúlt években, megtette az első lépéseit a fenntartható és klímasemleges várossá válás útján. Tovább kell haladni ezen az úton. Ha megkönnyítjük az autó nélküli közlekedést, elektromos töltőállomásokat létesítünk, biztosítjuk a hozzáférést a közjavakhoz és zöldterületekhez, megőrizzük és hasznosítjuk vizeinket, ösztönözzük a helyi gazdálkodást és a zöld építészeti megoldásokat, akkor igazi zöld várossá alakulhatunk.
A város kiemelt felelősséggel tartozik lakosaiért. Ezért a várostervezést is úgy kell megvalósítani, hogy elősegítse az ott élők életminőségének javulását. A helyi hozzájárulás és részvétel ebben a folyamatban fontos lépés a városi fenntarthatóság javítása felé.
Jane Jacobs (1916–2006) amerikai városkutató és újságíró mondta: „A városok csak akkor képesek mindenki számára nyújtani valamit, ha létrehozásukban is mindenki részt vesz”.
Szokjuk meg, hogy a város a miénk, alakítsuk együtt Békéscsabát zöld várossá.
Dr. Duray Balázs