Glokális sarok: Karácsony, a felelősség ünnepe

2021. december 12. 13:00 | behir.hu

Milyen hatással van gyorsan változó világunk Békéscsabára és csabaiként tudjuk-e ezeket a változásokat befolyásolni? A rovat a nagyvilágból érkező impulzusok által alakított és arra reflektáló helyi ügyeinket vizsgálja az ökológiai fenntarthatóság szemüvegén keresztül.

Jön a karácsony, a hétköznapi sürgés-forgást meghitt családi körben levezető szeretet ünnepe. Végre még több időt tudunk szakítani szüleinkre, gyerekeinkre és barátainkra. Odafigyelünk egymásra, a környezetünkre. Családtagjaink szeretete és óvása természetes dolog. A környezettel már nem mindig vagyunk így. Pedig mindkettőt a felelősség vezérli. Wendell Berry amerikai regényíró és környezetvédelmi aktivista írta: „A Föld gondozása a legősibb és legméltóbb, és végül is a legkedvesebb felelősségünk. Ápolni, ami megmaradt belőle, és elősegíteni megújulását, ez az egyetlen reményünk”. Ha nem megy ösztönösen, csináljuk tudatosan!

Karácsonykor nemcsak 80 százalékkal több ételt eszünk, de annyival többet is dobunk ki, mint az év többi részében. Az angolok például 230 000 tonnát. A Manchesteri Egyetem kutatói (vö. Brit tudósok) kiszámolták, hogy a karácsonyi vacsoráik szénlábnyoma megegyezik egy olyan autóéval, amely 6000-szer körbeutazza a világot.

Az ünnepi vacsora mellett a karácsonyi ajándék csomagolópapírja is növeli az ökológiai lábnyomunkat. Egy kilogramm legyártásához másfél kiló szenet használunk el, további három és fél kilogramm CO2 kerül a levegőbe.

A Dél-Koreából, Tajvanról vagy Kínából hosszú úton érkező műfák szénlábnyoma körülbelül 40 kg üvegházhatású gáz kibocsátásának felel meg. Előbb-utóbb a hulladéklerakókba kerülnek, vagy elégetik. Csaba környékén ma már számos faiskolát találunk, ahol hét-tíz év alatt nevelkednek a használat után természet részévé váló fenyőfák.

Karácsony ünnepén gondoljunk Földanyánkra is és érezzünk több felelősséget környezetünk iránt. A sok kütyübe szerezzünk be újratölthető elemeket, így nemcsak környezetünket óvjuk, de 5-10 évig nem kell egyszer használatosat vennünk, olcsóbb az áramellátás is. A karácsonyi fényeket biztosítsuk 90-szer takarékosabb LED-es izzókkal.

Legyünk csomagolóanyag mentesek! Már a boltból is papírba, műanyagba csomagolva hozzuk el az ajándéknak szánt tárgyakat. Ne tetézzük ezt még további hulladékba csomagolással. Maga az ajándék is lehet környezetbarát. Hozzon Jézuska igazi fenyőt karácsonyfának, majd vízkereszt után komposztáljuk el, adjuk vissza a természetnek. Sok városban például ezt szervezetten csinálják a közösségek. Ha nem bírjuk már és elkezdtük a szokásos új évi diétánkat, fagyasszuk le a karácsonyi vacsora maradékát. Pénzt takaríthatunk meg és hetekig élvezhetjük még a karácsonyi ételeket.

Áldott és felelősségteljes karácsonyt kívánok minden csabainak!

Dr. Duray Balázs

További programok »

FEL