Nemcsak a sárgarigók fütyültek az elmúlt három nap alatt, hanem a Munkácsy Feszt is. Az utóbbi főleg az esőre, hiszen a többfrontos program jó néhány kültéri etapját a szervezők szerencsésen megmentették.
Szalay Ágnes – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Vasárnap délután a Munkácsy Emlékházban ingyenes családi tárlatvezetésen lehetett részt venni. Szalay Ágnes, az emlékház történésze teremről-teremre kalauzolva a mutatta be a fiatal Munkácsy és a családja életét, szokásait, tárgyait.
Egy-egy képnél meg-megállva, a látogatók többször is egy másik történetbe léphettek át. Mint ahogy a Veres Gusztáv által megfestett Omaszta Gyula királyi közjegyző és felesége, Kertay Ida portrépárjánál egy újabb ablak nyílt meg.
Érdekességként elmondta, anno Omaszta Gyula édesapja vette meg Munkácsy rokonaitól a házat, amely később Steiner–Omaszta-kúria lesz (ma emlékház). A másik különlegesség, hogy a korábban ottlakó Reök Sarolta Munkácsynak nemcsak a nagynénje, hanem a keresztanyja is volt. Ugyanakkor Omaszta Gyulának is a keresztanyja volt. (Ez a körmagyar, mondhatnánk.)
Az gaz, hitvány, ráadásul még nedves is, mármint az eső a Napsugár bábszínházzal sem babrált ki. Noha a vasárnap délutáni Tekergőtér játszóházi muri a bábszínház kertjébe, azaz a Bábozdai főtérre volt meghirdetve, biztonsági okokból kifolyólag az épületbe költözött.
– Kollekciónk alapkoncepciója, hogy már a két-háromévesek is találnak kedvükre való játékot, de a legtöbb eszközzel leginkább a nagyobbak, de akár felnőttek is szívesen játszanak – mondta Bodor Éva, a kecskeméti Tekergő háziasszonya.
Szemmel láthatóan nagy népszerűségnek örvendett a röptető, amelyen tollaslabdákat kell röptetni, és aki ügyesen céloz, az a pók hálójába talál. Azonfelül számos, készségeket, képességeket fejlesztő játékokkal találkozhattunk, amelyeket Grosschmid Erik báb- és díszlettervező készített.