Albert Attila Ferenc, Csatári Ádám Patrik és Sajti Levente, a Vásárhelyi Pál Technikum 11. osztályos tanulói egy középiskolás ötletversenyre 3D nyomtatásos technológiával készítettek el egy saját rovarkeltetőt a KOLLABORBAN, melynek fejlesztése ugyan még kezdeti fázisban van, de céljuk, hogy idővel forradalmasítani lehessen a tücsöktartást. Szerintük erre elsősorban azért lesz majd szükség, mert az élelmiszeriparban néhány éven belül nagy mennyiségben alkalmaznak majd rovarokból készült fehérjéket, ehhez pedig fontos a tenyésztés optimalizálása.
– Megnéztük, hogy a jelenlegi tücsökfarmok hogy néznek ki, miképp épülnek fel, mit lehet róluk tudni, és rájöttünk, hogy nem annyira high-tech az a technológia, amivel ezek a farmok dolgoznak, és mi ezt szerettük volna továbbfejleszteni. Igazából ez az ötletünk célja is, hogy egy olyan tücsökfarmot állítsunk elő, ami teljesen automatizálva működik és ahol high-tech technológiát alkalmazzunk – fogalmazott Sajti Levente.
A fiatalok a tücsökfarmmal tavaly decemberben megnyerték az ötletverseny területi döntőjét, majd az országos megmérettetésre készültek. Koszecz Sándor, a természettudományos élményközpont vezetője szerint ez egy olyan, vállalkozói kompetenciákat fejlesztő verseny, ahol bizonyos problémákra keresnek megoldásokat és végül ebből születnek az ötletek. A megvalósításhoz pedig a KOLLABOR adja a szakmai és technikai hátteret.
– Mi egyre inkább úgy gondolunk magunkra, mint egy startup inkubátorra, ebben a minőségben pedig tulajdonképpen egy, a felnőttek világában is működő termékfejlesztési metodológián visszük végig a diákokat. Lényegében azt tudjuk mondani, hogy felfedezve tanulnak és fejlesztenek terméket és szolgáltatást – hangsúlyozta a KOLLABOR vezetője.
A háromfős csapat végül a harmadik helyen végzett a múlt heti országos döntőben, de egy továbbfejlesztett, korszerűsített tücsökfarm modellel hamarosan egy másik, hasonló versenyen is elindulnak majd.