Juhász Zoltán, a könyvtár igazgatója elmondta, hogy a tavaly bemutatott kötet után Bélafi László kereste fel az intézményt annak apropóján, hogy az első süteményes receptkönyv folytatását is a nagyérdemű elé tárják. A Réthy Erzsébet és a mesterséges intelligencia a fókuszban című könyv szerkesztője nyomatékosította, hogy számára nemcsak egyfajta családi örökség megőrzéséről van szó, hanem értékmentésről, amelyet mindenki számára elérhetővé akart tenni.
A kötet szerkesztője elmondta, hogy Vidovszky és a Réthy családon belül elterjedt első könyv óriási sikert aratott. Ennek hatására a családban volt olyan, aki leemelt a polcról egy szintén évszázados receptkönyvet, majd felkeresték őt. Bélafi László ekkor döntött úgy, hogy folytatja, és Vidovszky Erzsébet után Réthy Erzsébet süteményes receptjeit is könyvbe foglalja.
– M. Tóth Antalné Réthy Ildikónak mutattam be először a most megjelent könyvet. Ő őrizte meg Réthy Erzsébet kézzel írott fekete süteményes könyvecskéjét, ami több mint 130 éves. Ezekben a könyvekben látható, hogy generációról generációra öröklődtek át a receptek, amelyeket belekerültek a kötetbe – fogalmazott Bélafi László.
A könyvből megismerhető Réthy Erzsébet története is, aki Szarvason született, Réthy Sándor gyáros lányaként. Apja üzeme, a Szarvasi Eczetgyár volt a Tiszántúl legrégebbi ilyen üzeme. Ma itt áll a Szarvasi Vízi Színház. Huszonegy évesen összeházasodott Sárkány Lóránd gimnáziumi tanárral és négy gyermekük született. Réthy Erzsébet Vidovszky Erzsébetnek (az előző kötet inspirálója) rokona, utóbbi férje révén.