Folklór újratöltve: Folytatódik a népművészeti tábor a Téglában!

2023. július 26. 15:19 | Csiffáry Zsuzsanna

A zsibongás most sem hagyott alább a Téglában: a negyedik hete tartó népművészeti tábor ezen a héten újabb mesterségeket állít fókuszba. Az eseményt az alkotóház, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány több partnerszervezettel együttműködve rendezi meg, immár 34. alkalommal.

Amikor 7.TV az intézményben forgatott, az egyik teremben kilenc különböző korosztályú gyermek dolgozott. Korcsok János fontosnak tartja, hogy mindenki egészen kicsi kortól használja a kezét a mindennapi tevékenységek során. 

 

 

– A diákok részben megismerkednek a természetes anyagokkal, részben a természet szereplőivel, például a kisállatokkal, ihletet kapnak az emberi formák megalkotásához. Megismerik az adott anyagot, amellyel dolgoznak, azt, hogyan tudnak vele boldogulni. Látják: ahhoz, hogy valami elkészüljön, elég sokat kell dolgozni, ezáltal jobban becsülik mások és a saját munkájukat is. Megismerik a lehetőségeiket, majd eljutnak odáig, hogy szinte már önállóan tudnak dolgozni – fogalmazott Korcsok János fafaragó, a játszóház vezetője. 

 

 

Egy másik helységben a  divat és a hagyomány összekapcsolásával foglalkoztak a táborozók. Molnár Madarász Melinda divattervező és művésztanár elmondta, hogy ezt a hetet már megelőzte egy, amikor a résztvevők elsajátíthatták az alapokat és a szakmai grafikát.

– Ezen a héten a résztvevők modelleznek és szabnak, illetve olyan ruhákat hoznak létre, amelyek a tradícióból merítenek vonalvezetést. A dekoratív megoldások megvalósításához három tájegységet választott ki a divattervező: a mezőkövesdit, amelyet sokan matyónak ismernek, valamint a toroczkói és kalocsai területet – ismertette.

Tovább haladva egy másik tereben, bőrékszereket készítenek a tábori résztvevők. Szakács Alíz elmondta, hogy különleges technikát alkalmaznak a hét során. Készülnek nyakékek, karkötők, fülbevalók, a bátrabbak pedig egy öv elkészítésébe is belevághatnak. 

 

 

– Egy speciális technikát alkalmazunk az ékszerek megalkotásánál, amit én fejlesztettem ki, és erre kaptam meg a népművészet ifjú mestere és a népi iparművész címemet is. Ez egy gömbölyű szálas technika, ami a sallangok formavilágát, motívumait dolgozza fel egy ma használható ékszerként. Lesznek tűzzománcos és zománc nélküli változatok is – mondta Szakács Alíz bőrműves, népi iparművész. 

 

 

A tábor jövő héten is folytatódik, amikor többek között a népi ételek, valamint a Sárköz népi kézművessége lesz a középpontban.

 

Galéria

További programok »

Kultúra

Buborékmesék

Karácsony van. Ilyenkor sok mesét hallgatunk, olvasunk, nézünk. Ezúttal egy korábbi, sosem publikált írásomat osztom meg. Hátha a szerkesztőn kívül más is elolvassa. (Akkor az már három, mert én már elolvastam.)
2024. december 25. 19:00
FEL