Pénteken délután 100 fotóból nyílt kiállítás a Jaminai Közösségi Házban. Az apropót a Békéscsabai Népi Díszítőművész Szakkör elmúlt tíz évben végzett szakmai tevékenységének bemutatása adta. A fotótárlathoz társult egy sarokkiállítás is, ahol a komádi vászonhímzés újraértelmezéseivel találkozhatnak az érdeklődők.
A Jaminai Közösségi Ház vezetője tájékoztatott arról, hogy a látványosság mellé egy programelem is társul.
– A következő héten a népművészet iránt érdeklődők jöhetnek intézményünkbe kézműveskedni, hiszen a Békéscsabai Népi Díszítőművész Szakkör tagjai által vezetett foglalkozáson a jaminai varázs elnevezésű formavilágot ismertetik. A programon térítésmentesen lehet részt venni, de regisztrációhoz kötött – részletezte Pető Ibolya.
A Békéscsabai Népi Díszítőművész Szakkört 2012 óta Baráth Éva vezeti.
– Nagyon örülök, hogy ez a kiállításunk létrejöhetett. Az is érdekes a dologban, hogy a tagjaink nem a tanulmányokat emelték ki a tízéves tevékenységből, hanem sokkal inkább azt az élményt, ami egy-egy munkához kötődik. Úgy gondoltuk, hogy ezt az élményt kellett megfogalmaznunk a fotókban, illetve a munkáinkon – hangsúlyozta a szakkörvezető.
A jaminai varázs elnevezésű mintavilág a csapat sajátja, amelyhez egy konkrét tájegységhez kötődő ornamentika adja a háttértudást.
– A komádi vászonhímzést szerettük volna népszerűsíteni, amire a visszafogottság a jellemző, ezért volt olyan általunk meghirdetett pályázatunk, amelyre nemcsak az országból, hanem külföldről is érkeztek alkotások, amelyeket összevarrtunk és eljuttattunk Komádi városába. Ezután jutott eszünkbe, hogy megtarva a formavilágot, de egy teljesen új, sajátos mintakincset alkossunk. Így jöttek a színek, amelyet a szakma nem tolerált annyira, mondván, hogy ez már nem komádi hímzés. Arra jutottunk, hogy egy mandalaszerű, komádi hímzésből kiinduló színes kincs lesz a ránk jellemző motívumrendszer és megszületett a jaminai varázs – vezetett be a történetbe Baráth Éva.
A kiállításon Szente Béla, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, hogy mint minden embernek van lelke, így egy alkotói csoportnak is van lelke. Megköszönte a szakkör tevékenységét, és értékes munkáját.
Zahorán Andrásné és Kovács Zoltánné Erzsébet, a szakkör aktív alkotói egységesen megerősítették, hogy a hozzájuk leginkább a komádi hímzésvilág áll a legközelebb, amit a csoport berkein belülsajátítottak el.
A tárlatot Hajnal Edit, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatóhelyettese nyitotta meg, gitáron Kisdi Endre Miklós gitárművész játszott.
A kiállítás november 27-ig látható a Jaminai Közösségi Ház nyitvatartási idejében.