Felkarolják a zártkertek fejlesztését az önkormányzatok

2018. szeptember 3. 08:46 | behir.hu

Országszerte mintegy 140 hektárnyi, korábban elhanyagolt szőlős- és gyümölcsöskert újulhatott meg az elmúlt három évben, sorra kapnak rendezett külsőt az elhanyagolt parcellák. A fejlesztéshez az önkormányzatok 2018-tól önálló programon keresztül nyerhetnek támogatást. Az első, zártkertek fejlesztését célzó pályázaton háromszoros volt a túljelentkezés.

A Magyar Idők írta meg, hogy a zártkertek hasznosításával kapcsolatos problémák megoldására 2015-től a Tanyafejlesztési program segítségével nyerhettek forrást az érintettek. Ezt az anyagot szemléztük. Az eltelt három év alatt 69 település 90 pályázata nyert támogatást. A mintaprogramok több mint 770 millió forintból valósultak meg – írják.

Kiemelten kezelik a zártkertek fejlesztését az önkormányzatok, háromszoros volt a túljelentkezés a pályázatra
Becslések szerint Magyarországon 200 ezer hektárnyi területen 1,15 millió, jelentős részben elhanyagolt állapotú zártkerti ingatlan van. ­Ezek jellemzően néhány 100 négyzetméteres hobbitelkek. Ezeket a földeket főleg szőlőként vagy gyümölcsösként tartják nyilván a földhivatalok, ám a valóságban már nagyon keveset művelnek közülük.

Jól halad az elhagyatott zártkertek fejlesztését célzó program, az elmúlt években országszerte több mint 140 hektárnyi terület rendezése valósulhatott meg.

Az utóbbi évtizedekben a városok közelségében kialakított, korábban hobbikertként funkcio­náló területek jó része elveszítette a funkcióját. A nagyvárosok vonzáskörzetében lévő telkeket a tulajdonosok jórészt beépítették, míg az ország más részein nagyon elhanyagoltak a kertek. Az agrártárca szerint fontos lenne megőrizni az ezeken a helyeken található értékeket és termelési potenciált.

A kis parcellás művelésű dombvidéki szőlőhegyek és az alföldi gyümölcsöskertek a magyar táj karakteres elemei, ezért értékeinek megőrzése, megóvásuk kiemelt feladat – mondta a zártkertek fejlesztéséről Nagy István agrárminiszter. A zártkertek problémáinak rendezésére jelentős igény van, egyre több helyen szeretnének újra életet lehelni a kiskertekbe. A Tanyafejlesztési program részeként az elmúlt 3 évben nem volt lehetőség arra, hogy a zártkerti gazdálkodás megteremtését biztosító alapvető infrastruktúra kiépítését is támogathassa a kormány – írja a Magyar Idők.

 

 

Az infrastruktúrát is támogatják

Így például a víz- és áramvételi lehetőségek biztosítása, a zártkerti utak járhatóvá tétele, valamint a vadvédelmi kerítések létesítése is váratott magára. Nagy István elmondta, hogy ezt a problémát felismerve egy önálló program létrehozásáról döntöttek, amelynek elsődleges célja, hogy megteremtse azt a háttér-infrastruktúrát, amely a már gondozásba vett területek megközelítését segíti elő. Továbbá lehetőséget teremt az elhanyagolt területek mezőgazdasági hasznosítására. A fejlesztésekre az idén mintegy 2 milliárd forintot különítettek el, amit az önkormányzatok vissza nem térítendő támogatásként nyerhettek el, egyenként maximum 10 millió forintos összeghatárig. Az érdeklődés pedig minden várakozást felülmúlt. A pályázatra a megadott határidőig 688 támogatási kérelem érkezett, ezekben az önkormányzatok több mint 6,5 milliárd forint támogatási összeget jelöltek meg. Végül 198 projekt nyert a pályázaton – írja a Magyar Idők.

 

Forrás: Magro

További programok »

FEL