Emődi Gyula esete a Polgár lányokkal

2024. január 15. 12:47 | Such Tamás

Ötévesen, a hét esztendővel idősebb bátyjától lesi el az első lépéseket. Egy jó év múlva azonban már többször sikerül legyőznie. Első osztályosként, a csillebérci jutalomtábor sakkversenyének elődöntőjében a hetedikessel partnerével szemben bástya előnye van, ám egy teljesen sajátos szabály miatt az idősebb srác jut tovább. Ötödikes korától kezdve klarinétozik is, de idővel valahogy mindig rátalál a sakkra vagy épp a sakk találja meg. Emődi Gyula nemzetközi sakkmesterrel beszélgettem.

– A 3-as általános iskolába jártam; az énekórán kiderült, hogy jó hangom van – mondja Emődi Gyula. – Majd átjelentkeztem a 2-es suli zenei tagozatos osztályába és párhuzamosan elkezdtem klarinétozni. Sakkversenyen viszont csak hetedikben indultam az úttörőházi iskolások bajnokságán, ahol első lettem. Az általános után a Vízműbe felvételiztem; 16 évesen tagja lettem a VTSK-nak, az érettségi előtt már elismerten a megye legjobb játékosa lettem.

Hozzáteszi, a Vízműből Mácsai Sándor barátjával a műszaki egyetemre készültek. A felvételi előtt két hétig éjjel-nappal gyakorolták egyetemi példatárakból a matek-fizika példákat, miközben Emődi anyukája vödörszámra főzte nekik a kávét. Sándort az építő-, Gyulát a közlekedésmérnöki karra vették fel.

Játék a figurákkal – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

– Amikor előfelvételis voltam a seregnél – folytatja –, a sporttörvény alapján kikértek, és az eskütétel után elengedtek a BEAC-ba. A híres Eötvös Klubba jártam edzésekre, és annál a klubnál lettem mester. Majd a diplomaszerzést követően először a Hungaroszervizben kezdtem el dolgozni. Közben átszerződtem a BVSC-hez, és a MÁV tervezőintézetben voltam tervezőmérnök, a vasutas hotelben laktam. Akkor már két, majd négy óra munkaidő kedvezményt kaptam.

Elmondja, 1978-ban sportállásba került, és Sax Gyula nemzetközi nagymester szekundása, azaz fegyverhordozója, edzőpartere lett. Sax akkor Emődi megnyitásával nyerte meg a magyar bajnokságot. Azonfelül abban az évben megnyerték Buenos Airesben a sakkolimpiát.

– 1980-ban, egy este Lengyel Bélával, Újpest legjobb sakkozójával játszottam, amikor megjelent nálunk Polgár László a kis Zsuzsival, hogy hadd játsszon velünk a kislány – meséli. – A derbi közben Polgár papának azt javasoltam, hogy a lányai ne a nők, hanem a férfiak közt induljanak, mert így teljesen megváltozik a gondolkodásuk. Megfogadta a tanácsom, de a Nevelj zsenit! című könyvében meg sem említ. Közben a Polgár lányok – Judit, Zsófi és Zsuzsa –, valóban versenyről-versenyre fejlődtek.

 

Elemeséli, egyszer Fonyódon Zsófival összekerült, és a kedvenc nyitását alkalmazta, amelyre a középső Polgár lány kiválóan játszott rá. Emődi elmondása szerint iszonyú erőbe tellett, míg kivédekezte. Meg akarta verni, mert előnyös volt az egybástyás végjáték, és egyszer csak a gyalogok közé beszorította a bástyáját. Ekkor a kis Jutka kiszaladt a teremből, és boldogságában elkiáltotta magát: „Emődi beszorította a bástyáját!”. Gyula ki is kapott Bárczai László nagymestertől ("Te most velünk akarsz kiszúrni?”), mert ezzel a játékkal földobta Zsófit az élmezőnybe. Akkor még nem nagyon szerettek a nőkkel játszani.

Emődi Gyula 1981-ben a Debreceni Universitas Sport Egyesülethez (DUSE) került; érdekesség, ő volt az első, aki kiemelt övezetben lakást kapott és nem volt labdarúgó. 1985-ben az utolsó mérkőzésüket a bajnoki címre hajtó MTK-val játszották, ahol döntetlent ért el a legjobb sakkozó, Portish Lajos ellen. Azt követően Portish meghívta Gyulát a bajnok MTK-ba; miközben még négy évig a cívisvárosban és Pesten a vasutas holtelben lakott. Néhány győzelme mellett a nagymesterek többségével remizett, azaz döntetlent játszott.

– 1989-ben hazaköltöztem Békéscsabára – folytatja –, és a szolnoki Mezőgépben szinte az összes alföldi „szegény legénnyel” voltam egy klubba. A rendszerváltás környékén a vállalat igazgatója politikai karriert akart, és vége lett az egyesületnek. Utána a jaminai Favorit Kft-nél lettem üzletkötő. A cég sakkcsapatával pedig megnyertük a megyei bajnokságot.

 

Galéria

 

Majd Gyulára igazolt, és a klubot csabai és békési játékosokkal azonnal felvitte az NB II-be.

– Közben magam mellé vettem régi jó barátomat, Sax Gyulát, akivel bennmaradtunk az NB I/B-ben! 1992-ben lettem nemzetközi sakkmester. Az 1994-es önkormányzati választásokat követően az egyesület nem kapott támogatást, így meg is szűnt. Ekkor mentőövként jött Ancsin Györgynek, a Konzervgyár igazgatójának a megkeresése, hogy a Gyula SE NB I/B-s tagságát megörökölve, legyek a megalakuló konzervgyári sakkcsapat vezetője. A szakosztályi munka mellett versenyeket, szimultánokat, nemzetközi „Élő” pontra minősítőversenyeket rendeztem – összegzi.

Hozzáfűzi, 1998-tól, az egyesület megszűnése után a Pénzügyőr csapatába igazolt. A 2000-es években kezdett el foglalkozni Erdős Viktorral és Balog Imrével, akik azóta már nagymesterek. Jelenleg a VI. kerületi Sirály Életmód SE versenyzője; ötszörös Budapest bajnok.

Tavaly decemberben, a Méteresben Józsa Csaba szervezésében megalakult a Békéscsabai Sakk Klub, melynek Emődi Gyula a foglalkozásvezetője.

További programok »

Sport

Az utolsó másodpercekben csúszott ki a továbbjutás a Békéscsaba kezéből

A TAPPE-Békéscsabai Előre NKSE 24–24-es döntetlent játszott hazai pályán az Alba Fehérvár KC ellen a női kézilabda Magyar Kupa 4. fordulójában, ez pedig a versenykiírás szerint a vendégeknek kedvezett. A Fejér vármegyeiek pár másodperccel a vége előtt, Szabó Kitti sikeres büntetőjével harcolták ki a továbbjutást.
2024. december 21. 21:00
FEL